Jeżeli dziecko gorączkuje powyżej 39 stopni to bez względu na przyczynę należy wezwać lekarza. Niektóre niemowlęta przy takiej temperaturze dostają drgawek. Podczas drgawek ręce i nogi trzęsą się w sposób niekontrolowany, niekiedy twarz dziecka sinieje. Drgawki mogą trwać kilka sekund lub dłużej.
Niemowlę, które ma drgawki należy ułożyć brzuszkiem na poduszce przez co unikniemy zadławienia i nastepnie wezwać pomoc lekarską. W czasie oczekiwania na pomoc starać się obniżyć temperaturę dziecka poprzez rozebranie go i przecieranie gąbką zwilżoną letnią wodą. W przypadku wymiotów należy palcami delikatnie usunąć pokarm z ust aby się nie zadławiło. To że drgawki ustąpią nie znaczy, że dziecko jest zdrowe. Koniecznie wezwij lekarza, który postawi dokładną diagnozę.
Zobacz diagram: WYSYPKA Z GORĄCZKĄ.
Prawdopodobną przyczyną gorączki i płaczu jest zapalenie ucha środkowego. Jest to częsta przyczyna gorączki u niemowląt. Jeśli ostatnimi czasy miało katar lub było przeziębione prawdopodobieństwo zapalenia ucha środkowego jest bardzo wysokie.
Skontaktuj się z lekarzem, który przepisze najprawdopodobniej serię antybiotyków i środków udrażniających nos. W czasie leczenia można podawać paracetamol w płynie, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączowo.
Prawidłowy oddech dziecka jest uzalezniony od jego wieku i zminiejsza się czym dziecko jest starsze:
Noworodki - 30 oddechów na 30 sekund
1 roczne dziecko - 25 oddechów na 30 sekund
2 letnie dziecko - około 20 oddechów na 30 sekund
3 letnie dziecko - około 17 oddechów na 30 sekund
4 letnie dziecko - około 17 oddechów na 30 sekund
Oddechy należy liczyć kiedy dziecko siedzi i jest spokojne.
Prawdopodobnie dziecko cierpi na infekcję w klatce piersiowej. Ryzyko takiej infekcji wzrasta jeśli dziecko w ostatnim tygodniu było przeziębione.
Lekarz prawdopodobnie zaleci leczenie w domu pod ścisłym medycznym nadzorem. Jeżeli okaże się, że jest to stan ostry konieczne będzie leczenie szpitalne. Dziecko otrzyma paracetamol w celu łagodzenia gorączki oraz antybiotyki, które zwalczą infekcję.
W czasie leczenia w domu należy zadbać aby powietrze w pomieszczeniu w którym przebywa dziecko było odpowiednio nawilżone co ułatwi mu oddychanie. Należy także pilnować aby dziecko przyjmowało zwiększone ilości płynów.
Jedną z możliwych przyczyn jest odra. Prawdopodobieństwo rośnie jeśli dziecko lub ktoś z domowników miał ostatnimi czasy styczność z osobą chorującą na odrę. Jeśli pojawi się wysypka w ciągu najbliższych dni diagnoza zostanie potwierdzona. Możliwa jest także infekcja górnych dróg oddechowych np. grypa. W obu przypadkach należy zgłosić się do lekarza.
Objawy są bardzo niepokojące. Takie objawy + wymioty wskazywać mogą na Zapalenie opon mózgowych.Zapalenie to mogą powodować infekcje bakteryjne lub wirusowe.
Lekarz zleci badania wykonywane w szpitalu np. punkcja lędźwiowa i na podstawie tych badań zostanie przepisana kuracja.
Najbardziej prawdopodobne jest zapalenie przewodu pokarmowego.
W przypadku potwierdzenia zapalenia przewodu pokarmowego lekarz zleci dalsze postępowanie. W przypadku ostrej formy i objawów odwodnienia lekarz może zalecić pobyt w szpitalu.
Prawdopodobnie jest to infekcja gardła lub jamy ustnej. Nie zmuszaj dziecka do jedzenia, zadbaj natomiast aby wypijało przynajmniej 0,75 litra płynów dziennie. Zgłoś się do lekarza. W domu zadbaj aby powietrze było dobrze nawilżone.
Zbyt ciepłe ubranie dziecka lub przebywanie w zbyt gorącym pomieszczeniu może doprowadzic do podniesienia się temperatury dziecka.
Zasadniczo niemolęta nie musza być dużo bardziej ciepło ubrane niż dorośli przebywający w tym samym otoczeniu. Doskonale się czują w pomieszczeniach w których jest temperatura 17-20 stopni celcjusza. Zadbaj o to by łóżeczko dziecka nie było w pobliży źródła ciepła (kaloryfer, nadmuch, w pobliżu nasłonecznionych mocno okien).
Przegrzane dziecko należy pozbyć z nadmiernej odzieży i przenieść w nieco chłodniejsze, ale nie zimne, miejsce. Jeżeli temperatura ciała dziecka nie spadnie w przeciągu godziny należy udać się do lekarza.
Zgłoś sie do lekarza w celu dokładnego wywiadu lekarskiego.