Rozwój koordynacji ruchowej to proces stopniowy. Większość dzici poniżej 3go roku zycia nie posiada jeszcze w pełni wykształconych umiejętności koordynacji ruchów stąd często bywają niezdarne i nie radzą sobie z czynnościami wymagającymi precyzyjności rąk. Nie ma powodu do zmartwień.
Staraj się zapewnić dziecku zabawy, które sprowadzają się do ćwiczeń koordynacji ruchowej. Czym więcej takich zabaw i są one częstsze tym szybciej dziecko nabierze koordynacji ruchowej.
Niektóre dzieci przychodzą na świat z cechą określana jako skłonność do niezdarności. Cecha ta ma tendencję do pogłębiania się w okresach niepewności lub strachu, lęku. Nie należy sie martwić z tego powodu ale należy zapewnic dziecku więcej ćwiczeń.
Nie nalezy dziecka karcić za niezdarność. Karcenie może jedynie pogłębić ten stan. Zapewnij dziecku możliwość rozwijania sprawności fizycznej poprzez rózne ćwiczenia i zabawy. Mogą to być: gra w piłkę, rytmika, taniec, układanie klocków (doskonałe są klocki które należy włożyc w odpowiednie otwory), majsterkowanie, rysowanie.
Jeżeli niezdarność dziecka przybiera poważne rozmiary, lub jest powodem zakłopotania dziecka w przedszkolu lub szkole nalezy zwrócić sie o pomoc do lekarza. Prawdopodobnie lekarz skieruje dziecko do psychoterapeuty prowadzącego specjalne ćwiczenia poprawiające koordynację i sprawność.
Niektóre leki mogą być przyczyną niezdarności dziecka. Zwłaszcza leki stosowane w terapii niektórych postaci epilepsji. Zapoznaj sie dokładnie z ulotkami leków, które podajesz dziecku i zasięgnij porady lekarza.
Niezdarność i ból głowy lub wymioty mogą wskazywać na zaburzenia układu nerwowego lub mięśniowego. Zasięgnij porady lekarza, który prawdopodobnie przed postawieniem diagnozy zleci wykonanie szeregu badań.
Zasięgnij porady lekarza ponieważ niezdarność według podanych przez Ciebie danych wygląda na nietypowego pochodzenia.