Nierzadko dzieci przychodzą na świat z wygiętą stopą lub zdeformowanym stawem skokowym. Jest to następstwem ciśnienia wywieranego przez macicę. Stopę delikatnie ustawia się na właściwej pozycji i pozycja ta w ciągu kilku tygodni się utrwali. Poważniejsze zniekształcenie stóp, takie jak koślawość, powinny zostać dostrzeżone przez lekarza w trakcie pierwszego pełnego badania po urodzeniu i wtedy – jeśli to konieczne – trzeba podjąć leczenie. Przeczytaj poniższy diagram, gdy u dziecka rozwiną się jakieś dolegliwości jednej lub obu stóp. Mogą to być: ból, obrzęk, zakażenie, uraz, podrażnienie, płaskostopie lub zakrzywione palce. Lekarz powinien udzielić pomocy w takim przypadku.
Prawdopodobną przyczyną jest stłuczenie lub drobne naciągnięcie.
Sposoby domowe: Przyłóż zimny kompres na stopę i namów dziecko do kilkugodzinnego odpoczynku ze stopą uniesioną na jakimś podwyższeniu. Zasięgnij porady lekarskiej, jeżeli ból lub obrzęk się nasilą.
NIEBEZPIECZEŃSTWO, POTRZEBNA NATYCHMIASTOWA POMOC MEDEYCZNA!
Złamanie kości lub zwichnięcie jednego ze stawów stopy stanowi możliwą przyczynę dolegliwości. Udaj się z dzieckiem na pogotowie lub najbliższy ostry dyżur chirurgiczny.
Postępowanie: Na pogotowiu lub w szpitalu stopa zostanie zbadana, a prześwietlenie prawdopodobnie wykaże zasięg urazu. Podjęte leczenie zależeć będzie od rozległości kontuzji. Może to być założenie opatrunku gipsowego lub usztywnienie bandażem. Czasem potrzebne będzie operacyjne złożenie kości.
Niewygodne obuwie - nierówna wkładka lub zbyt ciasne buty. Powodem może być też zbyt długi paznokieć.
Infekcja w następstwie rozcięcia lub np. utkwienia drzazgi jest możliwym powodem dolegliwości. Zasięgnij porady lekarskiej.
Postępowanie: Jeżeli lekarz stwierdzi ciało obce w tkankach stopy, to albo sam je usunie, albo skieruje na zabieg chirurgiczny. W innym przypadku prawdopodobnie zaleci antybiotyk.
Zasięgnij porady lekarskiej, jeśli nie jesteś w stanie postawić diagnozy na podstawie tego diagramu.
Grzybica stóp jest najbardziej prawdopodobną przyczyną dolegliwości. Zasięgnij porady lekarskiej.
Postępowanie: Jeżeli rozpoznanie zostanie potwierdzone, lekarz zapisze maść przeciwgrzybiczą stosowaną na zaatakowane miejsca na skórze. Możliwe, że potrzebne będzie też zażwanie tabletek antygrzybiczych. Niektórzy lekarze są przekonani, że chodzenie w sandałach pomaga w zlikwidowaniu grzybicy stóp; ten typ obuwia utrzymuje ich suchość i zapewnia odpowiednią wentylację.
Niepełne wykształcenie się struktur kostnych stopy sprawia, że sklepienie nie może się prawidłowo uformować przed ukończeniem 3. roku życia. W miarę wzmacniania się kości i więzadeł u większości dzieci stopy wysklepiają się prawidłowo.
Płaskostopie u dzieci starszych niż trzyletnie jest często cechą dziedziczną. Nie ma powodu do zmartwienia tak długo, jak dziecko nie uskarża się na dyskomfort; płaskostopie nie powinno uniemożliwić dziecku uprawiania sportu lub uczestnictwa w imprezach sportowych ( z dobrymi rezultatami). Specjalne ćwiczenia zwykle nie przynoszą rezultatów. Gdy dziecko odczuwa ból w stopach, lub gdy martwi cię ich stan, zasięgnij porady lekarskiej.
Wrodzone zniekształcenia palców stóp nie powinno martwić, chyba że sprawiają ból. Jeżeli deformacje są znaczne lub sprawiają dziecku kłopot, możliwa jest korekcja chirurgiczna, ale dopiero kiedy dziecko podrośnie.
Nieodpowiednio dobrane w dzieciństwie buty i skarpetki mogą być przyczyną deformacji palców. Dobieraj starannie skarpetki i obuwie, zmieniając je natychmiast, gdy dziecko z nich wyrośnie.
Zasięgnij porady lekarskiej jeżeli nie jesteś w stanie postawić diagnozy na podstawie tego diagramu.