Ból pochwy jest powszechną dolegliwością w pierwszych tygodniach po porodzie. Jest on szczególnie prawdopodobny, jeżeli założona Ci szwy.
Sposoby domowe: Postaraj się nie odbywać stosunków dopóki błona wyścielające pochwę nie wygoi sie całkowicie. Przy wznowieniu stosunków przydatne bywa użycie kremów lub galaretki nawilżającej. Jeżeli stosunek po 6 tygodniach od porodu w dalszym ciągu jest bolesny skontaktuj się z lekarzem, który zbada Cię aby upewnić się, czy wszystkie wewnętrzne urazy powstałe w czasie porodu już się wygoiły.
Zmiany hormonalne w okresie menopauzy mogą powodować pocienienie warstwy błony wyścielającej pochwę i ograniczenie jej zwilżania, co często wywołuje ból podczas stosunku lub inne nieprzyjemne wrażenia. Zasięgnij porady lekarza.
Postepowanie: Lekarz Cię zbada i zaleznie od występujących dodatkowych objawów menopauzy i ogólnego stanu zdrowia może zalecić hormonoterapię substytucyjną i/lub doradzić stosowanie żelu lub galaretki nawilżającej. Może także zasugerować zmiane techniki współżycia w celu zwiększenia podniecenia i uniknięcia dyskomfortu.
Lęk na podłożu seksualnym i/lub brak podniecenia mogą prowadzić do napieć w trakcie stosunku, uniemożliwiając normalne współzycie. Spowodowane jest to tym, że brak jest naturalnego zwilżania pochwy i rozluźnienia otaczających ją mieśni i tkanek. Lęk może być wynikiem konkretnego problemu w sferze seksu, z jakim boryka się jedno z partnerów, albo rezultatem uogólnionego stresu w ramach związku.
Sposoby domowe: Omów problem z partnerem. Może okazac się, że szczera rozmowa o trudnościach pozwoli zmniejszyć napięcie i pomoże przezwyciężyc problem. Pomocne może okazać się stosowanie żelu lub galareti zwilżającej. Warto także spróbować zmniejszyć napiecie seksualne poprzez metody relakcacyjne. W razie utrzymywania się dolegliwości zasięgnij porady lekarskiej. Przeprowadzi on badanie w celu wykluczenia mozliwości dolegliwości natury fizycznych i może uznać, że potrzebna będzie konsultacja w poradki specjalistycznej.
Zobacz też: BRAK ZAINTERESOWANIA SEKSEM.
Gruczolistość (endometrioza) to dolegliwość przy której tkanka wyscielająca macicę tworzy się poza macicą może być przyczyną opisanych objawów. Choć zdarza się rzadko to może być przyczyna bolesnych stosunków.
Zasięgnij porady lekarza.
Postępowanie: Lekarz prawdopodobnie zleci wykonanie badania przez pochwę i może skierować na wyłyżeczkowanie a także laparoskopię. W razie stwierdzenia gruczolistości możesz zostać poddana długotrwałej kuracji hormonalnej.
Torbiel wokół jajnika może czasem powodować ból w razie dotkniecia go w trakcie stosunku. Może także wywoływac powiększenie brzucha. Inna możliwą przyczyną bólu przy stosunku jest zapalenie (nadżerka) szyjki macicy.
Zasięgnij porady lekarza.
Postępowanie: Lekarz przeprowadzi badanie brzucha i prawdopodobnie badanie przez pochwę. Pobierze zapewne wymaz z szyjki macicy i skieruje na dalsze badania takie jak prześwietlenie i/lun ultrasonografia. W razie stwierdzenia torbieli jajnika może byc potrzebna operacja usuniecia torbieli. Bywa to czasem możliwe bez usunięcia jajnika, ale w innych wypadkach wymaga jego usuniecia niekiedy wraz z jajowodem. Jeśli drugi jajnik jest zdrowy, nadal mozna mieć dzieci. Nadżerka szyjki macicy może zostać usunieta techniką laserową, kriochirurgiczną lub za pomocą niewielkiego zabiegu.
Ucisk na jajnik albo inne wrażliwe miejsce w trakcie głebokiej penetracji członka może być przyczyną bólu podczas stosunku. Jeżeli odczuwasz go zawsze w trakcie stosunku w jednej tylko pozycji, nie powinno to być powodem do niepokoju. Próba zmiana pozycji powinna usunąc dolegliwość. Warto jednak wspomnieć o tym lekarzowi w trakcie wizyty, który może przeprowadzić badania w celu wykluczenia poważniejszych schorzeń lub ukrytych zaburzeń.
Uraz i bolesność w okolicach narządów płciowych zwykle następuje wskutek braku przyzwyczajenia lub zbyt intensywnego uprawiania seksu. Nie stanowi to powodu do niepokoju a sam dyskomfort powinien szybko minać. Jeżeli ból jest intensywny spróbuj powstrzymac ise na dzień lub dwa od seksu. To może pomóc.
Podane przez Ciebie informacje nie pasują do typowych objawów.
Zasięgnij porady lekarza.