Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

EEG (elektroencefalografia)


informacje podstawowe

EEG (elektroencefalografia) - Przy pracy mózgu powstaje prąd elektryczny zostaje on wzmocniony i zapisany za pomocą aparatury. W ten sposób lekarz może stwierdzić, czy aktywność mózgu jest prawidłowa.

EEG (elektroencefalografia)


w jakim celu jest robione?

To badanie służy do wykrywania zapalenia opon mózgowych, guzów i ropni mózgu, padaczki, do potwierdzenia śpiączki lub zgonu. Jest też przydatne w przypadku zaburzeń snu. Wykorzystuje się je także w kontroli po elektrowstrząsach.

EEG (elektroencefalografia)


jak się przygotować?

Na ok. dzień przed badaniem nie powinno się spożywać napojów zawierających kofeinę. Elektrody przyczepiane są do skóry głowy ? przed badaniem nie wolno używać żadnych kosmetyków do włosów oprócz szamponu.

EEG (elektroencefalografia)


jak się wykonuje?

Do skóry głowy zostają przymocowane małe metalowe płytki (ok. 19 elektrod), które odprowadzają prąd z mózgu - przez nie zostaje on wzmocniony i zapisany. Pacjent powinien podczas badania leżeć lub siedzieć bez ruchu.

EEG (elektroencefalografia)


co po badaniu?

Nie ma specjalnych wskazań.

EEG (elektroencefalografia)


ewentualne powikłania

Brak. Nie ma możliwości porażenia prądem.

Zobacz także badania w kategorii


Badania układu krążenia

zapraszamy na forum