Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 30 marzec 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce
Większość (58 proc.) Francuzów w wieku 17-18 lat, przynajmniej raz w życiu próbowała narkotyków. To najwyższy wskaźnik wśród siedmiu przebadanych krajów - wynika z raportu organizacji Rady Europy do walki z narkotykami. Ankietę tzw. Grupy Pompidou przeprowadzono we Francji, Grecji, na Łotwie, w Polsce, na Słowacji, w Szwecji i we Włoszech.


Jej wyniki wykazały, że to w Szwecji, gdzie tylko 15 proc. młodych ludzi przyznało się do używania przynajmniej raz w życiu narkotyków, ich spożycie w tej grupie wiekowej jest najmniejsze.

Najwięcej amatorów mają haszysz i marihuana. We Francji do ich palenia przynajmniej raz w życiu przyznało się 58 proc. młodych ludzi, we Włoszech - 41 proc., na Słowacji - 38 proc. W Polsce wskaźnik ten wyniósł 35 proc., a na Łotwie, w Grecji i Szwecji odpowiednio - 24 proc., 16 proc. i 15 proc.

Do wypicia alkoholu co najmniej raz w życiu przyznało się ponad 90 proc. młodych ludzi z siedmiu badanych krajów. W Grecji, na Łotwie i Słowacji liczba ta sięgnęła 98 proc., a w Polsce - 97 proc. We Włoszech i w Szwecji do picia alkoholu przyznało się odpowiednio 94 proc. i 95 proc. młodych ludzi. Najniższą liczba pijących 18- latków odnotowano we Francji - 91 proc.

85 proc. młodych Szwedów przyznało, że przynajmniej raz w życiu było pijanych. To najwyższy wskaźnik wśród badanych krajów. Na następnych miejscach znalazły się Słowacja i Łotwa (81 proc.). Francja uplasowała się na końcu zestawienia z wynikiem 59 proc.

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnych próbach o liczebności od 1640 młodych ludzi na Łotwie do 5130 we Włoszech. Grupa Pompidou liczy 35 państw członkowskich.








Zobacz podobne artykuły


Narkoza może być groźna dla małych dzieci
Dzieci, które przed ukończeniem trzeciego roku życia przechodzą wiele operacji w znieczuleniu ogólnym mają podwyższone ryzyko trudności z nauką w późniejszym okresie życia - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Anesthesiology". Już wcześniejsze badania na zwierzętach sugerowały, że leki znieczulające powodują zaburzenia w rozwoju mózgu młodych osobników.
...
czytaj wiecej
Dzieci wolą soczewki kontaktowe
Dzieci, które noszą soczewki kontaktowe czują się ładniejsze niż dzieci noszące okulary - informuje pismo "Optometry and Vision Science"....
czytaj wiecej