Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Jak chirurgia korzysta z komórek macierzystych – spotkanie w Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauk

data dodania artykułu: 30 wrzesień 2010 źródło: PAP - Polska Agencja Prasowa

O zastosowaniu komórek macierzystych w chirurgii będzie opowiadał gość XLIX Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu  Nauki - prof. Janusz Jaśkiewicz z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.  Spotkanie odbędzie się 30 września. Początek o godz. 18.00.Komórki macierzyste mogą przekształcania się w komórki krwi, kości, wątroby, śledziony i wielu innych narządów,(znajdują się w krwi pępowinowej). Jak przypominają organizatorzy spotkania na stronie www.festiwal.gda.pl, stosunkowo niedawno odkryto, że u dorosłego człowieka, szczególnie u kobiet, bardzo dużo jest ich w fałdkach tłuszczu, głównie w bocznych wałeczkach nad biodrami, mało podatnych na odchudzanie.

Prof. Janusz Jaśkiewicz  na przykładzie nowatorskiej operacji częściowej rekonstrukcji piersi z wykorzystaniem komórek macierzystych, którą przeprowadził w jednym z gdańskich szpitali, przedstawi perspektywy szerszego zastosowania komórek macierzystych w chirurgii – zapowiadają organizatorzy spotkania. Pacjentką była młoda kobieta po mastektomii z powodu choroby nowotworowej. Komórki macierzyste zostały pobrane z fałd tłuszczu pacjentki, poddane "obróbce" w specjalnym urządzeniu, a następnie wszczepione w miejsce po usuniętej piersi.

„To pierwszy tego rodzaju zabieg w Polsce, który otwiera drogę do szerszego wykorzystania komórek macierzystych w chirurgii” – czytamy na stronie internetowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

Prof. Janusz Grzegorz Jaśkiewicz ukończył Akademię Medyczną w Gdańsku w 1975 r. Z uczelnią  jest związany od początku swej kariery naukowej z przerwą w latach 1997 – 2001. Był wówczas kierownikiem Oddziału Zabiegowego Kliniki Nowotworów Sutka w Centrum Onkologii-Instytut w Warszawie. Przeszedł wszystkie szczeble od młodszego asystenta do profesora nadzwyczajnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i kierownika Katedry i Kliniki Chirurgii Onkologicznej tej uczelni. Wypromował 7 doktorów - kolejne 2 doktoraty są w przygotowaniu. Profesor Jaśkiewicz jest autorem ponad 200 oryginalnych prac naukowych w renomowanych czasopismach naukowych i jednego podręcznika. Należy do licznych towarzystw naukowych oraz rad i komitetów redakcyjnych czasopism naukowych. Wyróżniony nagrodą zespołową Rektora AMG I stopnia, dwukrotnie zespołową nagrodą Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej. W 2005 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.