Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Kosmopedia - źródło wiedzy o kosmetykach on-line

data dodania artykułu: 27 wrzesień 2010 źródło: PAP - Polska Agencja Prasowa

Kosmetologia - dyscyplina związana z chemią i medycyną - zyskuje coraz większy prestiż. Studia licencjackie i magisterskie na tym kierunku oferują już nie tylko uczelnie medyczne.Kosmetolog powinien znać podstawy m.in. anatomii, fizjologii, patofizjologii, biochemii, histologii, dermatologii, immunologii, onkologii skóry, medycyny estetycznej, toksykologii, laseroterapii, perfumerii, etyki oraz nauk o zdrowiu. Popularyzacją tej dziedziny wiedzy zajmuje się nowo otwarty wortal internetowy www.kosmopedia.org stworzony przez Związek Przemysłu Kosmetycznego.

Informacje o działaniu, składzie i bezpieczeństwie kosmetyków, w tym specyfików dla dzieci, opracowują eksperci wortalu. Na pytania internautów odpowiadają eksperci: dermatolog dr n. med. Maria Noszczyk, chemik kosmetolog dr inż. Jacek Arct, dr nauk medycznych inż. Katarzyna Pytkowska, dermatolog-wenerolog dr n. med. Beata Kręcisz, dermatolog dr n. med. Kamila Padlewska.

Ci sami eksperci konfrontują fakty i mity dotyczące kosmetyków, głosząc hasło: "Nie wierz plotkom, zaufaj nauce".

"Rynek kosmetyków to jeden z szybciej rozwijających się rynków. Wraz z jego dynamicznym rozwojem wzrasta świadomość konsumentów, ale i narastają mity oraz wątpliwości na temat kosmetyków. Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego od lat monitoruje informacje na temat kosmetyków pojawiające się w mediach" - piszą twórcy serwisu, nazywając go "odpowiedzią na brak wiarygodnych źródeł informacji, rzetelnej i naukowej wiedzy o kosmetykach".

Na stronie www.kosmopedia.org każdy internauta może skorzystać z wyszukiwarki składników kosmetyku. Wystarczy wpisać składnik z opakowania kremu lub innego preparatu, aby dowiedzieć się jakie ma działanie i czy jest bezpieczny. Na stronie zamieszczono również objaśnienie znaków, symboli i ostrzeżeń, które występują na opakowaniach kosmetyków.

Encyklopedia tłumaczy skomplikowane nazwy chemiczne, często angielskie lub łacińskie, na język polski. Dodaje też nazwę zwyczajową. Dzięki temu można się dowiedzieć, że Achillea Millefolium Flower Water to destylat z krwawnika pospolitego.

Wśród wielu mitów, z jakimi rozprawiają się naukowcy współpracujący z wortalem, jest twierdzenie o rakotwórczym działaniu antyperspirantów. Jak mit klasyfikują stwierdzenie, że parabeny zawarte w antyperspirantach mogą być przyczyną raka piersi, a kolejny ich składnik - glin może wywoływać chorobę Alzheimera. Przekonują, że nic wspólnego prawdą nie ma też pogląd, że stosowanie antyperspirantów może powodować kumulowanie się toksyn w organizmie i zaburzać termoregulację.

Zgodnie z analizą ekspertów serwisu Kosmopedia, mit ten ma dwa źródła: internetowy "łańcuszek" i badania, w których znaleziono parabeny w tkance nowotworowej piersi.

"Tkanki nowotworowe kumulują wiele różnych związków chemicznych, które +krążą+ w naszym organizmie. Jednak pochodzą one przede wszystkim z krwioobiegu. W przypadku piersi nie ma możliwości, aby substancja, którą zaaplikujemy pod pachą przeniknęła do gruczołu piersiowego. Kierunek przepływu płynów ustrojowych odbywa się od gruczołu piersiowego w kierunku pachy i znajdujących się tam węzłów chłonnych, a następnie do dalszych organów w naszym ciele" - czytamy w serwisie.

Autorzy opinii podkreślają, że w 2002 r. dr Mirick z Fred Hutchinson Cancer Research Centre przedstawiła wyniki badań epidemiologicznych dotyczących możliwego związku przyczynowego między stosowaniem antyperspirantów a występowaniem raka piersi. Badania przeprowadzone na grupie kilkuset kobiet w wieku 20-74 lata, u których w przeszłości zdiagnozowano raka sutka, z uwzględnieniem wszystkich możliwych czynników nie związanych ze stosowaniem antyperspirantów (liczba porodów, występowanie raka piersi, przyjmowanie hormonów, palenie papierosów, spożywanie alkoholu) wykluczyły całkowicie wpływ stosowania antyperspirantów na ewentualne powstawanie raka sutka.

Za kolejny mit lekarze i kosmetolodzy uważają opinię, jakoby kosmetyki naturalne były bardziej bezpieczne, niż "naszpikowane chemią". Jak wyjaśniają, to że produkt uzyskał certyfikaty kosmetyku naturalnego lub organicznego nie oznacza, że jest bardziej bezpieczny, niż produkt konwencjonalny. Ich zdaniem, substancje pochodzące tylko i wyłącznie z natury nie są co do zasady bardziej bezpieczne, mniej uczulające, niż substancje syntetyczne.

"Stosowanie wyłącznie kosmetyków naturalnych przez osoby o cerze wrażliwej nie jest gwarancją, że u tej osoby nie wystąpi reakcja alergiczna. Surowce naturalne lub organiczne często mogą zawierać w sobie wiele - nawet kilkadziesiąt lub kilkaset - różnych związków i składników chemicznych. Niektóre z nich są alergenami. 26 potencjalnych alergenów, które należy wykazywać w składzie na opakowaniu kosmetyku to substancje naturalne, które występują w większości naturalnych olejków eterycznych i wyciągów roślinnych. Należy zatem pamiętać, że kosmetyki naturalne również mogą uczulać" - ostrzega alergolog.