Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Choroby reumatyczne leczone coraz lepiej

data dodania artykułu: 04 czerwiec 2010 źródło: PAP - Polska Agencja Prasowa

Choroby kości i stawów stają się coraz powszechniejsze wraz ze starzeniem się społeczeństwa. Na szczęście dostępność najnowszych leków biologicznych uległa wyraźnej poprawie - mówili uczestnicy konferencji "Reumatologia 2010". Konferencja "Reumatologia 2010" odbyła się 1 czerwca w Warszawie.Podobnie jak w przypadku cukrzycy, depresji czy nadciśnienia, choroby reumatyczne - na przykład reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) przypominają górę lodową, w dużej części ukrytą przed naszym wzrokiem. Dlatego trudno ustalić, ile osób naprawdę na nie choruje - mówił dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego prof. Mirosław Wysocki.

Bardzo istotne jest szybkie i skuteczne stawianie diagnozy - wskazał prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego prof. Witold Tłustochowicz. Skuteczny program wykrywania chorób reumatycznych przedstawił dr Sławomir Jeka ze Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy.

W krajach Unii Europejskiej na choroby reumatyczne cierpi ponad 100 mln osób w różnym wieku, także młodych, a nawet dzieci. To nie tylko problem zdrowotny, ale także społeczny i ekonomiczny - choroby te prowadzą do niepełnosprawności, a to wiąże się z utratą pracy i przejściem na rentę. Nie pracuje ponad 60 proc. chorych, co sprawia, że jest to najczęstsza przyczyna wczesnego inwalidztwa i absencji chorobowej. Choroby reumatyczne bardzo obniżają jakość życia i, choć nie są bezpośrednią przyczyną śmierci, skracają życie o około 10 lat, atakując między innymi układ krążenia, wątrobę i nerki.

Choć najpowszechniej stosowane są środki przeciwzapalne i przeciwbólowe, coraz większą role odgrywają leki biologiczne - lepiej zapobiegają zmianom w stawach, powodują długotrwałe wycofanie objawów choroby (remisję), poprawiają jakość życia chorych i obniżają koszty pośrednie. Są drogie, ale skutecznie powstrzymują chorobę nawet w ponad 50 procentach przypadków, gdy lekom tradycyjnym udaje się to w kilku - kilkunastu procentach.

Na 2792 zaakceptowane wnioski o leczenie preparatami biologicznymi przypadło tylko 79 odrzuconych. - Dzięki negocjacjom, prowadzonym przez Ministerstwo Zdrowia, udało się obniżyć ceny do najniższego poziomu w Europie, co pozwala leczyć więcej pacjentów - mówił wiceminister zdrowia Marek Twardowski. Jednak wykorzystanie tych możliwości zależy od szpitali i ich lokalizacji - najwięcej na pacjenta wydaje województwo kujawsko-pomorskie, najmniej - lubuskie.

Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych przypomniał, że nie należy łączyć w leczeniu chorób stawów kilku niesterydowych leków przeciwzapalnych - ich korzystne działanie nie staje się silniejsze, natomiast rośnie groźba powikłań.