Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Wkrótce polskie obchody "Światowego Tygodnia Mózgu"

data dodania artykułu: 03 marzec 2010 autor:

Ewelina Krajczyńska

źródło: PAP - Polska Agencja Prasowa

Na czym polega świadomość widzenia, jak leczyć schorzenia mózgu i opóźniać proces jego starzenia, jakie tajemnice skrywa ludzka psychika tego m.in. będzie się można dowiedzieć podczas tegorocznych obchodów "Tygodnia mózgu" - między 15 a 19 marca. Szczególnie ciekawe spotkania przygotowały instytucje naukowe z Warszawy, Krakowa i Poznania.



W Warszawie "Tydzień mózgu" już po raz 11. organizuje Instytut Nenckiego Polskiej Akademii Nauk, Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego, Komitet Neurobiologii PAN i Stowarzyszenie na Rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu DANA.

Uczestnicy warszawskich spotkań dowiedzą się, czym jest percepcja wzrokowa, jaka część informacji wzrokowej jest uświadamiana i na ile odwzorowuje ona rzeczywisty obraz świata. Prof. Małgorzata Kossut z Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego powie w jaki sposób można leczyć uszkodzony mózg, a doc. Leonora Bużańska przedstawi możliwości leczenia mózgu i rdzenia kręgowego za pomocą komórek macierzystych.

Wykłady będą się odbywały codziennie od 15 marca o godz. 17.00 w siedzibie redakcji tygodnika "Polityka". Szczegółowy program jest dostępny na stronie: www.ptbun.org.pl/tm2010/program.html.

Po raz 9. "Tydzień mózgu" organizują również krakowskie instytucje naukowe. Wykłady rozpoczną się już w niedzielę, 14 marca. Uczestnicy spotkań będą mogli dowiedzieć się czy chirurgia umysłu jest tylko naukową fantazją czy rzeczywistością. Prof. Leszek Kaczmarek opowie o współczesnych trendach w badaniu pamięci, a prof. Jolanta Zawilska przedstawi wpływ tzw. dopalaczy na mózg.

Organizatorami krakowskich spotkań są: Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika, Zakład Cytologii i Histologii Instytutu Zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego. Wykłady będą się odbywały codziennie do 20 marca o godz. 17.00 w Auditorium Maximum UJ przy ul. Krupniczej 33.

Szczegółowe informacje o wykładach są dostępne na stronie: http://www.if-pan.krakow.pl/ptp/tydzmozgu10.html.

2. "Tydzień mózgu" w Poznaniu rozpocznie się wykładem prof. Jerzego Vetulaniego z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie na temat perspektyw psychiatrii widzianych oczami biologa. Każdemu z kolejnych dni będzie towarzyszył konkretny blok tematyczny.

We wtorek, 16 marca, w bloku "Tajemnice ludzkiej psychiki" uczestnicy poznają przyczyny anoreksji i dowiedzą się, na czym polega specyfika naszej pamięci. Czym różni się umysł ludzki od zwierzęcego i jak możemy zadbać o "szare komórki", to niektóre z tematów podejmowanych w ramach tematyki "Biologia a psychologia umysłu". "Działanie mózgu, a działanie umysłu" to tematyka czwartkowych spotkań, podczas których dr Mikołaj Pawlak przedstawi nowoczesne metody obrazowania pracy mózgu. W ostatnim dniu zostaną przedstawione metody diagnozowania i leczenia schorzeń mózgu oraz procesy jego starzenia.

Poznańskie spotkania będą odbywały się między godz. 17.00 a 19.00, w Ośrodku Nauki Polskiej Akademii Nauk przy ul. Wieniawskiego 17/19. Szczegółowy program wykładów jest dostępny na stronie: http://www.pan.poznan.pl/tydzien_mozgu/documents/program.pdf.

Obchodzony w Polsce "Tydzień mózgu" jest częścią "Światowego Tygodnia Mózgu" (Brain Awareness Week), który odbywa się m.in. w Australii, Chinach, Niemczech, Indiach, Iranie, Rosji, RPA, Szwecji, Ugandzie i Wielkiej Brytanii. Polskie instytucje naukowe włączyły się w organizację imprezy już po raz 13.