Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 02 marzec 2010 autor:

Agata Nowicka

źródło: PoradnikZdrowie.pl

Ułatwiają życie, pozwalają na swobodne uprawianie sportów, nie zaparowują i nie zsuwają się z nosa. Pożegnaj się z okularami bez żalu i bez obaw!



Bilans zysków

Plusem soczewek jest przede wszystkim wygoda. Dzięki nim można intensywnie uprawiać sport, nie martwiąc się o spadające okulary. Poza tym zapewniają nieograniczone pole widzenia, bez zniekształceń. Nie musisz zwracać uwagi na pogodę – nie zaparują! Ważny jest też aspekt estetyczny – bez okularów większość osób wygląda lepiej. Ale soczewki pozwalają też nosić modne okulary przeciwsłoneczne. Zawsze miej w zapasie (np. w razie choroby) zwykłe okulary.

Ile masz dioptrii

Soczewki korygują krótko- i dalekowzroczność, starczowzroczność (prezbiopię) oraz astygmatyzm. Soczewki systematycznej wymiany (jednodniowe, 2-tygodniowe, miesięczne) dostępne są w mocach od +6 do –12, soczewki kwartalne i roczne zamawiane indywidualnie – od +30 do –30.

Twarde czy miękkie

Doborem soczewek zajmują się okuliści i optometryści. Soczewki miękkie są najpopularniejsze, wykonuje się je z polimeru zwanego hydrożelem lub silikonowym hydrożelem. Hydrożel w stanie suchym ma właściwości twardego tworzywa organicznego, a po uwodnieniu staje się miękki i elastyczny. Od stopnia uwodnienia i przepuszczalności powietrza (to oddzielne parametry) zależy rodzaj soczewek. Stopień uwodnienia w soczewkach miękkich waha się między 30 a 75 proc. W soczewkach hydrożelowych woda odpowiada za ilość przepuszczanego tlenu, w silikonowo-hydrożelowych nowej generacji – silikon. Istnieją soczewki miękkie korekcyjne, lecznicze (używane jako opatrunek) i kosmetyczne (służą do zmiany koloru i wyglądu tęczówki, mogą jednocześnie spełniać funkcję korekcyjną). Można je też podzielić ze względu na tryb noszenia: w systemie dziennym (zdejmowane na noc), w systemie elastycznym (okazjonalnie można w nich spać) i do ciągłego noszenia (bez zdejmowania np. przez 30 dni). Soczewki twarde produkuje się z tworzywa organicznego o wysokiej tlenoprzepuszczalności. Są one trwalsze i mają mniejszą średnicę niż soczewki miękkie. Niestety, mają one też wadę: oko długo się do nich przyzwyczaja.

Przeciwwskazania

Są rzadkie, występują u zaledwie kilku procent ludzi. Należą do nich: czynne infekcje, zespół suchego oka, cukrzyca typu 2, a także bariery psychiczne – strach przed włożeniem soczewki do oka.

Obowiązkowa pielęgnacja

Nie jest wcale czasochłonna. Soczewki jednodniowe (np. Soflens daily disposable Bausch&Lomb lub Proclear 1 day Cooper Vision) wieczorem po prostu wyrzucasz. Jeśli zdecydujesz się na soczewki systematycznej wymiany, co wieczór musisz je wyczyścić i zdezynfekować. Wystarczy do tego jeden płyn wielofunkcyjny zalecony przez okulistę (np. ReNu Multi-Plus Bausch&Lomb, Horien Multi-purpose Solution). Czyszczenie soczewek jest proste: soczewkę umieść w zagłębieniu dłoni, wlej kilka kropli płynu i delikatnie pocieraj ją palcem. To samo powtórz z drugą, a następnie włóż każdą z nich do pojemniczka wypełnionego świeżym płynem. Warto zawsze nosić przy sobie specjalne krople nawilżające (np. Eyeye Hydraclair, ReNu Rewetting Drops Bausch&Lomb) – nawilżają oko, zmniejszają podrażnienia spowodowane przez pyłki, kurz i suche powietrze.

Pod opieką specjalisty

Pierwsze soczewki dobieraj tylko i wyłącznie u okulisty. Każdorazowa zmiana soczewek na inny typ musi być również konsultowana. W trakcie pierwszej wizyty specjalista przeprowadza badanie kwalifikacyjne, dobiera odpowiedni rodzaj soczewek, a także uczy, jak je zakładać i jak o nie dbać. Ustala również, kiedy zgłosić się na kolejną wizytę kontrolną, aby sprawdzić, czy soczewki dobrze się noszą i nie odczuwasz suchości oczu. Jeśli wszystko jest w porządku, na badania zgłaszaj się w wyznaczonym przez specjalistę rytmie (zwykle co 6–12 miesięcy). Poza tym niezwłocznie idź do okulisty, jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany w obrębie oczu.