Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 24 luty 2010 autor:

Klinika Handsome Men

źródło: Klinika Handsome Men

Wiele osób zmaga się z problemem zbyt szybko przetłuszczających się włosów. Problem ten nie tylko stanowi wyzwanie dla naszej cierpliwości, ale również istną zagadkę, jeśli chodzi o możliwość całkowitego wyleczenia tej przypadłości – w większości przypadków bowiem przetłuszczanie się włosów powraca po jakimś czasie, powodując nie tylko nieestetyczny wygląd, ale również wiele kompleksów i zaniżonej samooceny. Włosy przetłuszczające się są trudniejsze w pielęgnacji, gorzej się je układa, źle również znoszą obecność wszelkich kosmetyków, które tylko dodają im ciężkości i nieestetycznego wyglądu. Kluczem do pozbycia się problemu przetłuszczających się włosów jest poznanie przyczyny i natury takiego stanu rzeczy, które prowadzi do zastosowania odpowiednich terapii oraz odpowiedniego postępowania z takim rodzajem włosów.    Problem przetłuszczających się włosów dotyczyć zaczyna zwykle osób, które wchodzą w wiek dojrzewania – dzieje się tak za sprawą zmiany aktywności gruczołów łojowych, odpowiadających za stan skóry głowy. Tak naprawdę, więc termin „przetłuszczanie się włosów” jest nieco mylący – to bowiem nie włosy się przetłuszczają, ale skóra głowy wytwarza zbyt dużo substancji zwanej sebum. Sebum jest związkiem, który jest wydzielany przez nasze gruczoły łojowe regularnie – ma za zadanie chronić skórę głowy i włosy przed uszkodzeniami pochodzącymi na przykład z atmosfery – zanieczyszczeniami czy promieniami słonecznymi. Kiedy nasza skóra wytwarza zbyt wiele sebum, zwykle nas to martwi – z drugiej strony jednak, okazuje się, że to właśnie włosy przetłuszczające się są bardziej odporne na wszelkie uszkodzenia.
    Niestety przetłuszczanie się włosów może być spowodowane także uwarunkowaniami genetycznymi – jeśli więc nasi rodzice czy dziadkowie cierpieli na takie schorzenie, również możemy się tego spodziewać. Oczywiście, nie zawsze jest to reguła – niekiedy przetłuszczanie się włosów jest zależne na przykład od wielkości gruczołów łojowych, znajdujących się na skórze głowy. Tak naprawdę, okazuje się, że nadmierne przetłuszczanie się włosów może mieć wiele przyczyn – niektóre z nich to niewłaściwa dieta albo zły stan zdrowia, do którego można dołączyć choćby brak niektórych składników odżywczych, odpowiedzialnych za kondycję skóry głowy i włosów; niemałe znaczenie mają również warunki, w jakich przebywamy – na pewno kwestie takie, jak choćby praca w kurzu i pyle czy też noszenie złych, nieprzewiewnych okryć głowy w zimie może poskutkować przetłuszczającymi się włosami. Często sami jesteśmy sobie winni – niektóre nawyki, jak na przykład częste drapanie się po głowie albo zbyt silne czy zbyt często powtarzane szczotkowanie również mogą doprowadzić do nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. W końcu, również nieprawidłowa pielęgnacja – od źle dobranych kosmetyków, przez zbyt intensywne mycie głowy aż po płukanie włosów zbyt gorącą wodą – może doprowadzić do pojawienia się problemu przetłuszczających się włosów.
    Jak radzić sobie z przetłuszczającymi się włosami? Cóż, na początku trzeba odrzucić mit, jakoby rzadziej myte włosy mniej się przetłuszczały. Tak naprawdę lekarze zalecają mycie włosów i skóry głowy tak często, jak zachodzi taka potrzeba – jeśli nasze włosy po jednym dniu już są nieświeże i nieestetyczne oraz zaczynają się przetłuszczać, warto je umyć, stosując do tego odpowiednie kosmetyki do codziennej pielęgnacji – jest to bardzo istotne, jako że tylko takie kosmetyki mają tak skomponowany skład, aby możliwe było osiągnięcie odpowiedniego pH skóry głowy. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby podczas mycia głowy nie stosować zbyt silnego masażu skóry głowy ani zbyt ciepłej wody do zmywania szamponu – lepiej jest użyć chłodniejszej, która nie tylko nie podrażni gruczołów łojowych, ale również pozwoli na zamknięcie łusek włosa. Preparaty, które można stosować, to nie tylko preparaty chemiczne, ale również naturalne – na przykład ziołowe, które jednak mogą okazać się lepsze na dłuższą metę na przykład przy zapobieganiu nawrotom przetłuszczania się włosów.
    Bardzo ważne jest to, aby nie lekceważyć objawów silnego i nadmiernego przetłuszczania się skory głowy – może to bowiem prowadzić do znacznie gorszych i trudnych w leczeniu chorób, jak choćby grzybica czy łojotokowe zapalenie skóry głowy. Trzeba pamiętać również o tym, że nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy prowadzi również do innych schorzeń, jak łupież, a w efekcie może być powodem nawet początków łysienia – z tego powodu warto zainwestować w odpowiednie specyfiki, które pozwolą nam poradzić sobie z nadmiernym pobudzeniem gruczołów łojowych.
    Niezwykle ważne przy przetłuszczaniu się włosów jest to, aby szybko rozpoznać objawy oraz doprowadzić do odpowiedniego wyleczenia gruczołów łojowych – bez tego możemy mieć problem nie tylko z nawracającymi objawami, ale również z dużo poważniejszymi problemami skóry głowy i włosów.