Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Czy w Polsce, jak w Hongkongu, e-papierosy będą nielegalne?

data dodania artykułu: 22 luty 2010 autor:

Anna Kaczmarek

źródło: BE/Rynek Zdrowia

Możliwe, że w piątek 19 lutego posłowie będą głosowali nad ustawą antynikotynową, która ma wprowadzić m.in. zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych. Jednocześnie zdecydują, czy poprzeć wniosek mniejszości zakazujący sprzedaży (coraz popularniejszych ostatnio) e-papierosów, które dla wielu palaczy stały się alternatywą wobec tytoniu zawiniętego w bibułkę. Specjaliści argumentują jednak, że nowość jest produktem nieprzebadanym, który może być szkodliwy...Według różnych źródeł w Polsce miesięcznie sprzedaje się kilkanaście tysięcy inhalatorów nikotyny w kształcie tradycyjnego papierosa...

– Zakaz sprzedaży e-papierosów wprowadziło na początku do projektu ustawy Ministerstwo Zdrowia, posłowie odrzucili ten zapis, jednak powtórnie został zgłoszony i będzie głosowany jako wniosek mniejszości – tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl poseł Bolesław Piecha (PiS), przewodniczący sejmowej komisji zdrowia.

Jego zdaniem nie należy stosować całkowitego zakazu sprzedaży tego produktu.

– W Unii Europejskiej rozwiązano tę sprawę w dwojaki sposób... Na Węgrzech, na przykład obowiązuje zakaz ich sprzedaży. Natomiast część krajów traktuje e-papierosa jako... produkt leczniczy pomagający rzucić palenie. Uważam,iż u nas również powinien by jako taki sklasyfikowany. Wówczas podlegałby całej procedurze rejestracji, dokładnym badaniom...

W świecie różnie bywa

Czy w Polsce e-papierosy będą na cenzurowanym. To się okaże. Warto wiedzieć, jak w świecie postrzegają owo cudo z pogranicza pola i przemysłu elektronicznego...

•  Australia: sprzedaż e-papierosów zawierających nikotynę jest nielegalna.
• Austria: produkt jest traktowany, jako urządzenia medyczne, a wkłady nikotynowe za produkty medyczne. W związku z tym e-papierosy muszą posiadać Oznaczenie CE, a wkłady nikotynowe muszą być uprzednio zarejestrowane, by e-papieros mógł zostać dopuszczony do legalnej sprzedaży.
• Brazylia: całkowity zakaz dystrybucji urządzeń do e-palenia.
• Dania: towar po części legalny, w związku z przeprowadzanymi aktualnie badaniami sprzedaż wkładów nikotynowych jest czasowo zakazane.
• Finlandia: całkowity zakaz dystrybucji i reklamy; można jednak przywieźć sobie z zagranicy na tzw. własny użytek.
• Holandia: dozwolone e-palenie, tak samo, jak dystrybucja sprzętu, ale obowiązuje zakaz reklamy.
• Hongkong: posiadanie i dystrybucja nielegalna!
• Kanada: prawo podąża w kierunku zakazu. Na razie każdy produkt związany z e-papierosami i zawierający nikotynę wymaga pozwolenia na import, sprzedaż i reklamę.
• Malezja: e-papierosy tutaj to urządzenia medyczne, a wkłady nikotynowe to produkty medyczne; kupuje się je więc na receptę.
• Nowa Zelandia: zgodnie z przepisami dopuszczenie do obrotu wymaga by wpierw e-papierosy były zarejestrowane jako lek.
• USA: Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) decyduje o dopuszczeniu danego produktu służącego do e-palenia.
• Wielka Brytania: można e-palić, sprzedawać i kupować papierosy i reklamować je, jak kto chce.

Dym bez ognia
E-papieros, to elektroniczne urządzenie służące do podawania niewielkich ilości nikotyny metodą inhalacji. Wygląda podobnie jak zwykły papieros. Ma ustnik, nazywany kartridżem, który zawiera wymienny wkład wypełniony specjalnym płynem (tzw. e-liquid). Płyny zwykle zawierają nikotynę (w różnym stopniu stężenia, choć są też beznikotynowe), glikol propylenowy, glicerynę oraz dodatki smakowe.

To stosunkowo nowe urządzenie, pochodzenia głównie chińskiego, emuluje palaczowi palenie tytoniowych papierosów: podobnie smakuje i co dla palaczy ważne wydziela coś na namiastkę dymu będącego w istocie zwykłą... parą...

Dystrybutorzy e-papierosów twierdzą, że są one zdrowsze o tych tradycyjnych, ponieważ nie zawierają rakotwórczych substancji smolistych, nie powodują też zjawiska biernego palenia. Problem w tym, że to nowy produkt, nie dokładnie przebadany i dlatego wywołuje wiele kontrowersji.