Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Jakie składniki chemiczne wpływają pozytywnie na stan włosów, a jakie je niszczą?

data dodania artykułu: 17 luty 2010 autor:

Klinika Handsome Men

źródło: Klinika Handsome Men

Wiele zabiegów, jakimi poddajemy nasze włosy, może mieć na nie iście destrukcyjny wpływ – inne natomiast są stosowane właśnie po to, aby poprawić wygląd naszych włosów i sprawić, że będziemy czuć się jeszcze bardziej atrakcyjnie.    Dobra kondycja kosmyków jest w ogromnej mierze zależna od tego, jakie zabiegi oraz jakie kosmetyki stosujemy – nie tylko może być to zbawienne dla stanu włosów oraz ich wyglądu, ale również wręcz odwrotnie, może znacząco pogarszać ich kondycję i sprawiać, że będą osłabione, łamliwe, a w efekcie będą wypadały, przerzedzały się, co może być przyczyną przedwczesnego i niechcianego łysienia. Przeprowadzanie zabiegów, które naruszają strukturę włosa bez dodatkowej ochrony oraz wsparcia jego kondycji mogą doprowadzić do takich zniszczeń, które odbudować będzie można dopiero wtedy, kiedy zetniemy włosy maksymalnie tak, aby mogły swobodnie odrosnąć już w zdrowiu oraz aby miały czas na regenerację swoich struktur.
    Trzeba pamiętać o tym, że istnieje wiele składników chemicznych, które mają pozytywny wpływ na stan włosów – te składniki należy odpowiednio dostosować do rodzaju włosów, aby zyskać pewność, ze będziemy mieli optymalne źródło wsparcia w drodze po otrzymanie odpowiedniej kondycji włosów. Składnikiem takim jest na przykład gliceryna, zawarta w odżywkach do włosów i szamponach, która ma wpływ nie tylko na samą strukturę włosa, ale również na to, czy włos jest elastyczny i odpowiednio ujędrniony. Dobrze jest również zainwestować w takie kosmetyki, na przykład stylizujące czy wygładzające, które zawierają silikon – wpływają one pozytywnie na wszelkie zabiegi, które są związane z ułatwieniem rozczesywania włosów oraz wpływem na ich możliwości ułożenia i rozdzielenia – silikon, pokrywając włos odpowiednią powłoką, jednocześnie wpływa na to, że może on być rozdzielony od reszty włosów. Dobrym składnikiem różnorakich kosmetyków pielęgnacyjnych są również ceramidy, które mają wpływać pozytywnie na budowę struktury włosa, polepszać utrzymanie wody wewnątrz jego łusek, jak również pokrywać włos warstwą tłuszczową, która zapobiega osadzaniu się zanieczyszczeń oraz naruszaniu struktury włosa. Trzeba również pamiętać o tym, że zawarte w większości kosmetyków pielęgnacyjnych witaminy mają za zadanie nadawać włosom odpowiedni połysk oraz uelastyczniać je tak, aby nie łamały się oraz nie wypadały w nadmiernych ilościach.
    Istnieje jednak również wiele takich składników chemicznych kosmetyków, które nieprawidłowo wpływają na stan włosów oraz mogą sprawić, że staną się one łamliwe, wysuszone, zniszczone, a także pojawi się łupież czy atopowe zapalenie skóry. Głównie włosy mogą osłabić wszystkie te kosmetyki, które stosuje się podczas zabiegów na mokre włosy, z dodatkiem innych przyrządów – tutaj głównie trwała ondulacja, jak również takie środki chemiczne, które pomimo działania na suchych włosach, głęboko wnikają w ich strukturę sprawiając, że musi ona ulec rozpadowi, aby był widoczny efekt zabiegu. Jeśli więc nie chcemy zniszczyć struktury kosmyków, dobrze, jeśli używamy bardziej kosmetyków koloryzujących tymczasowo, jak na przykład szamponetki, które nie wpływają głęboko do struktury włosa, niż kosmetyków zapewniających stałe ich rozjaśnienie – zawierają one nadsiarczany, które powodują wzmocnienie działania preparatu rozjaśniającego, a także nadtlenek wodoru, który ma za zadanie rozbić strukturę pigmentacyjną włosa oraz doprowadzić do jego głębokiego rozjaśnienia. Płyny do ondulacji z kolei zawierają takie substancje chemiczne, które powodują rozpad mostków dwusiarczkowych – czyli rozpad keratyny, co wpływa na trwałą zmianę kształtu włosa. Zarówno pierwszy, jak i drugi zabieg może wpłynąć na niedomykanie się łusek, przez co stają się one bardziej łamliwe, kruszą się oraz sczepiają ze sobą, co powoduje plątanie. Dodatkowo, dobrze jest pamiętać o tym, że wszelkie substancje utrwalające czasowo wygląd włosów są na tyle aktywne, aby wpłynąć na kształt włosa przez pewien okres czasu, kiedy jego odporność jest znacznie obniżona – jest on bardziej podatny na promienie słoneczne oraz inne tego rodzaju zewnętrzne czynniki uszkadzające strukturę.
    Jak widać, istnieje wiele zabiegów, które mogą zarówno wpływać na poprawę wyglądu włosów, jak i takich, które mogą pogarszać ich strukturę i co za tym idzie, wpływać na gorszą budowę. Jeśli chodzi o substancje chemiczne uszkadzające strukturę, trzeba być świadomym tego, że ich użycie pozwala na prowadzenie różnorakich zabiegów, które zmieniają kształt i wygląd włosów, jednak równocześnie trzeba pamiętać tez o tym, żeby odpowiednio zregenerować oraz odbudować naruszone wcześniej struktury włosa.