Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Przeciwnowotworowa terapia przyszłości

data dodania artykułu: 09 luty 2010 źródło: PAP - Polska Agencja Prasowa

Choroby nowotworowe są bardzo zróżnicowane. Nadzieję na znalezienie terapii przeciwnowotworowej o szerokim spektrum działania dają badania dra Grzegorza Dubina z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Projekt będzie finansowany ze środków programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.Jak przypomina dr Dubin, corocznie na świecie jest diagnozowanych 10 mln nowych przypadków chorób nowotworowych i odnotowuje się prawie 7 mln zgonów (dane WHO). 25 mln osób cierpi przewlekle na nowotwory (do pięciu lat od zdiagnozowania) praktycznie bez perspektyw całkowitego wyleczenia. Przytoczone zatrważające statystyki wskazują jednoznacznie, że pomimo dynamicznego rozwoju medycyna pozostaje wciąż w dużej mierze bezsilna.

Polski naukowiec postanowił utworzyć zespół badawczy, który poszukiwaniem niskocząsteczkowych aktywatorów szlaku białka p53. Projekt może w przyszłości stanowić podstawę opracowania kompleksowej terapii raka.

"W przeważającej większości komórek nowotworowych obserwujemy inaktywację szlaku p53. W szeregu badań, w tym na modelach zwierzęcych i we wstępnych badaniach klinicznych wykazano ponad wszelką wątpliwość, że przywrócenie funkcjonalności tego szlaku powoduje regresję nowotworów" - tłumaczy dr Dubin.

Ta obserwacja uzasadnia cel naukowy prowadzonego przezeń projektu. Jeśli naukowcom uda się znaleźć aktywatory szlaku białka p53, zaproponują innowacyjne podejście do terapii nowotworów. Dr Dubin jest przekonany, że jego sukces da szansę na stworzenie podstaw terapii przeciwnowotworowej przyszłości, skutecznej w ponad połowie znanych przypadków chorób nowotworowych. Efekt naukowy może pociągnąć za sobą wymierne skutki społeczne i ekonomiczne.

W pierwszej edycji programu "Lider" zainicjowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wybrano 23 spośród 202 zgłoszonych wniosków. Laureaci wykazali, że są przygotowani do podjęcia samodzielnej pracy badawczej wraz z utworzonymi przez siebie zespołem nad projektem, który znajdzie zastosowanie w praktyce. Na jego realizację każdy z nich otrzyma i nawet do 1 mln zł.