Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Nowe techniki obrazowania dla lepszego leczenia nowotworów wątroby

data dodania artykułu: 09 luty 2010 źródło: PAP - Polska Agencja Prasowa

Naukowcy wielu specjalności, podobnie jak lekarze, łączą starania, aby zabiegi chirurgiczne były jak najmniej inwazyjne i dobrze zaplanowane. Nowoczesne metody obrazowania pozwalają na śledzenie aktualnego położenia narzędzi oraz ocenę tkanek. System, nad którym pracuje dr Dominik Roland Spinczyk z Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej ITAM ma wspomóc lokalizację, diagnostykę i niszczenie pierwotnych i przerzutowych guzów nowotworowych w wątrobie. Jego prace badawcze zostaną sfinansowane ze środków programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju."Diagnostyka i leczenie za pomocą technik chirurgii małoinwazyjnej stanowi wyzwanie współczesnej chirurgii" - mówi dr Spinczyk.

Projekt będzie realizowany w Zabrzu przez interdyscyplinarny zespół składający się konstruktorów aparatury medycznej, matematyków i specjalistów przetwarzania obrazów, chirurgów oraz radiologów.

Lider grupy tłumaczy, że zarówno w fazie diagnostycznej - przedoperacyjnej, jak również podczas zabiegu operacyjnego w coraz szerszym zakresie wykorzystuje się obrazowanie medyczne: tomografię komputerową, rezonans magnetyczny i ultrasonografię.

"Podobnie jak w innych dziedzinach medycyny można obecnie zaobserwować wzajemne przenikanie się dyscyplin. Chirurg jest obecnie postrzegany jako lider, który kieruje interdyscyplinarnym zespołem. Naturalną koleją rzeczy jest włączenie do zespołu chirurga lekarzy radiologów, będących specjalistami w diagnostyce obrazowej" - ocenia doktor.

Celem jego projektu jest opracowanie systemu planowania i wspomagania małoinwazyjnych zabiegów chirurgicznych, lokalizacji, diagnostyki i niszczenia pierwotnych i przerzutowych guzów nowotworowych w wątrobie z wykorzystaniem trójwymiarowego modelu anatomicznego umożliwiającego śledzenie aktualnego położenia narzędzi chirurgicznych.

"Wprowadzenie nowych technik obrazowania we wszystkich etapach diagnostyki i terapii daje możliwość podniesienia jakości leczenia, poprzez skrócenie czasu interwencji, zmniejszenie obciążenia organizmu, a co za tym idzie minimalizację powikłań" - uważa naukowiec.

Dodaje, że społeczność chirurgów jest zainteresowana wdrożeniem nowych technologii do codziennej praktyki klinicznej.

W pierwszej edycji programu "Lider" zainicjowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wybrano 23 spośród 202 zgłoszonych wniosków. Laureaci wykazali, że są przygotowani do podjęcia samodzielnej pracy badawczej wraz z utworzonymi przez siebie zespołem nad projektem, który znajdzie zastosowanie w praktyce. Na jego realizację każdy z nich otrzyma nawet do 1 mln zł.