Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


"Antydepresyjny" tramwaj wyjechał na śląskie ulice

data dodania artykułu: 09 luty 2010 źródło: RynekZdrowia.pl / PAP

Na linii łączącej Katowice z Chorzowem i Bytomiem przez miesiąc będzie kursował "antydepresyjny" tramwaj.Akcja jest częścią czwartej edycji ogólnopolskiej kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji. Jej organizatorzy chcą uświadomić społeczeństwu, że depresja to poważna, ale uleczalna choroba, która może dotknąć każdego.

„Antydepresyjne" tramwaje edukacyjne pojawią się również w Krakowie (od 15 lutego) oraz w Warszawie (od 23 lutego). Od tygodnia takim tramwajem mogą jeździć mieszkańcy Gdańska.

– Chcemy uświadamiać społeczeństwu, że depresja nie wiąże się tylko ze złym nastrojem, ale jest poważną chorobą, którą trzeba leczyć – wyjaśniała  przedstawicielka kampanii Forum Przeciwko Depresji, Sylwia Olczak.

Olczak zaznaczyła, że nieprzypadkowo wybrano „tramwajową edukację" jako jedną z form prowadzenia kampanii: w ten sposób z informacjami o depresji można dotrzeć do wielu grup społecznych.

– Dominuje przekonanie, że na depresję chorują ludzie słabi psychicznie, mający za sobą zawirowania życiowe. Tymczasem dotyka ona także ludzi sukcesu. Choroba nie oszczędza również ich, choć mają dobrą pracę i szczęśliwą rodzinę – mówiła Olczak.

Uczestnicząca w poniedziałkowej akcji kierownik Oddziału Psychiatrii i Psychoterapii Górnośląskiego Centrum Medycznego, prof. Irena Krupka-Matuszczyk, podkreśliła, że depresja, jak każde zaburzenie psychiczne, jest chorobą wstydliwą i nie do końca rozpoznawalną przez osoby na nią cierpiące. Jej zdaniem, przy odpowiedniej wiedzy depresję można rozpoznać. Mogą w tym także pomóc, poza wizytą u lekarza, wyspecjalizowane portale internetowe poświecone depresji.

Chorzy na depresję powinni odwiedzić psychiatrę, który zaleci odpowiednie leczenie farmakologiczne oraz wskaże poradnie prowadzące terapie.

– Wielu chorych trafia do neurologów zamiast do psychiatrów, ponieważ wizyta u tego lekarza nie jest tak "wstydliwa". To błąd, ponieważ wizyta u neurologa nie gwarantuje udzielenia odpowiedniej pomocy – zaznaczyła prof. Krupka-Matuszczyk.

Wśród znanych osób cierpiących na depresję byli m.in. pisarz Ernest Hemingway, kompozytor Piotr Czajkowski i polityk Winston Churchill.