Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


W czym tkwi tajemnica odżywek do włosów

data dodania artykułu: 09 luty 2010 autor:

Klinika Handsome Men

źródło: Klinika Handsome Men

Odżywki do włosów są produktem obecnie prawie, że nierozłącznym z szamponami, których używamy codziennie przy pielęgnacji włosów – mają za zadanie nie tylko chronić włos przed szkodliwym wpływem składników zewnętrznych, ale również sprawiać, że wygląda on estetycznie, dobrze się układa i nie jest zniszczony po zabiegach takich jak trwała czy rozjaśnianie, które to zabiegi mają ogromny wpływ na uzyskanie prawidłowej struktury włosa oraz na zachowanie jego zdrowia.   Trzeba jednak być świadomym tego, że nieprawidłowe dobranie odżywki do rodzaju włosów, jakie posiadamy może owocować nie tylko ich złym wyglądem, ale również pogorszeniem się ich kondycji i zniszczeniem. Z tego właśnie powodu dobrze jest, jeśli wybierając odżywkę i, co za tym idzie, również szampon, wiemy, jakie składniki będą dobrze wpływać na kondycję naszych włosów a jakie mogą być niekorzystne, jeśli chodzi o ich ogólny wygląd i stan – taka wiedza staje się niezbędna szczególnie wtedy, kiedy włosy mają skłonności do zniszczeń oraz nie jesteśmy pewni, jak zareagują na dane składniki chemiczne.

    Każda odżywka do włosów, która ma wspierać wygląd oraz kondycję naszych włosów, powinna mieć określone składniki odżywcze, które miałyby wpływać na jej odpowiednie właściwości. W zależności od tego, jak przedstawia się stan naszych włosów, powinniśmy wybrać taki kosmetyk, który będzie odpowiednio na nie działał. Jest to kwestia bardzo istotna, bowiem złe dobranie odżywki do włosów może być powodem nie tylko pogorszenia się ich kondycji, ale również może powodować o wiele gorsze konsekwencje, jak choćby przedwczesne łysienie i inne tego rodzaju problemy. Nieodpowiednio dobrana odżywka może również być początkiem problemów z łupieżem czy o wiele trudniejszymi w leczeniu grzybiczymi stanami zapalnymi skóry.

    Jednym z produktów, które są zawarte we wszystkich odżywkach, są ceramidy – pozwalają one na odbudowanie struktury włosa poprzez zapobiegnięcie wysuszeniu, jak również dzięki temu, że swoją tłuszczową formułą zapobiegają szkodliwemu działaniu składników ze świata zewnętrznego. Gliceryna, która jest zawarta szczególnie w tych odżywkach, które przeznaczone są do włosów zniszczonych i suchych, pozwala na dokładne zawiązanie wody w strukturze włosa – co widocznie poprawia jego kondycję oraz wpływa na uelastycznienie samego włosa. Podobnie działają zawarte we włosach kolagen i keratyna, które nie tylko odbudowują naruszoną strukturę, ale również wpływają znacznie na elastyczność samego włosa oraz nawilżają go od wewnątrz. Dodawany do niektórych odżywek silikon jest tym składnikiem, który wpływa na ułatwienie rozczesywania włosów oraz zapobiega ich plątaniu się – dlatego właśnie jest najczęściej dodawany do tych odżywek, które są polecane osobom o zniszczonych i suchych kosmykach. Filtry, które są zawarte w niektórych odżywkach pozwalają na to, aby włosy były chronione przed działaniem niepożądanych czynników zewnętrznych – takich jak promienie słoneczne czy nadmierne działanie wiatru, które wpływają na rozchodzenie się struktury włosa oraz wysuszanie go. Wszelkie witaminy, szczególnie witamina A i E, wpływają bardzo dobrze na regenerację włosów, dlatego też są zwykle zawarte w tych odżywkach, które są niezbędne dla włosów osłabionych zabiegami, na przykład trwałą ondulacją czy rozjaśnianiem, a także do takich, które mają dosyć zniszczoną strukturę. W zależności od tego, do jakiego rodzaju włosów przeznaczona jest dana odżywka, różne są również dodatki owocowe i ziołowe do niej – sole mineralne doskonale nadają się do kosmyków nadmiernie suchych, bowiem umożliwiają ich szybkie i dokładne nawilżenie; olejek jojoba to doskonały sposób na odpowiednią pielęgnację włosów normalnych, które nie wymagają tylu zabiegów, natomiast potrzebują stałej ochrony; inne oleje dodaje się do odżywek w zależności od tego, jakie ich właściwości chcemy uzyskać oraz do jakich włosów chcemy je przeznaczyć.

    Jak widać, odzywki zawierają w sobie szeregi różnych substancji chemicznych, które mogą mieć różnorakie znaczenie dla samej struktury włosa – odpowiednie proporcje tych składników mogą mieć ogromny wpływ na to, jak wyglądają oraz zachowują się nasze włosy, czy są łatwe w ułożeniu, jakie mają właściwości oraz czy ich struktura normalizuje się z upływem czasu. Zastosowanie nieodpowiedniej odżywki do nieodpowiedniego rodzaju włosów może spowodować, ze będą one ulegać negatywnym procesom, takim jak rozpadanie struktur włosa, uszkodzenie trwałe tkanki włosa, zarówno zewnętrznej, jak i głębokiej, a także wszelkie inne procesy, które nie tylko powodują, że włos wygląda gorzej, ale również mogą być przyczyną poważniejszych problemów – jak na przykład zapalenia mieszków włosowych oraz skóry głowy.