Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Okresowe wypadanie włosów – przyczyny

data dodania artykułu: 26 styczeń 2010 autor:

Klinika Handsome Men

źródło: Klinika Handsome Men

    Okresowe wypadanie włosów to problem dotykający prawie każdej osoby, przynajmniej kilka razy w życiu. Wypadanie to bardzo często wynika ze zmian w organizmie człowieka, ale niejednokrotnie jest też powodowane czynnikami takimi, jak przyjmowane leki, przebyte terapie czy też czynniki zewnętrzne, którym poddajemy włosy bądź, którym jesteśmy poddani w innych okolicznościach. Zwykle okresowe wypadanie włosów ma przebieg bardzo łagodny, zdarza się jednak, że nabiera ono większego rozmachu, przez co stan przerzedzenia, a nawet wyłysienia wydaje się być bardzo poważny – jednak przy odpowiedniej diagnozie i podjętym odpowiednio wcześnie leczeniu, gubienie włosów powinno zostać zatrzymane.
 




    Jednym z najczęstszych powodów wypadania włosów, występującym tylko u kobiet, są zmiany hormonalne. Zmiany takie, jeśli chodzi o zmiany okresowe, są najczęstsze w okresie ciąży i w okresie około pół roku od porodu (połóg), kiedy spada poziom estrogenu, odpowiedzialnego za prawidłową fazę życia włosa. Przez zmiany hormonalne w II i III trymestrze ciąży, zostaje u kobiety zahamowana faza telogenu, czyli ta, w której włos przechodzi do spoczynku i wypada. Około 10 tygodnia po porodzie, faza ta gwałtownie odnawia się, wskutek czego do 20 tygodnia po porodzie włosy wypadają silniej – można mówić o okresowym gubieniu włosów. Podobny schemat działania zauważamy w przypadku kobiet, które odstawiły silniejsze tabletki antykoncepcyjne – również występuje wzmożone wypadanie włosów. W obu przypadkach jednak, przerzedzenie jest tymczasowe i sytuacja samoistnie całkowicie wraca do normy. U kobiet, które szczególnie silnie odczuwają zmiany hormonalne w czasie cyklu, może występować wzmożone wypadanie włosów w określonych dniach jego trwania.

    Kolejnym przypadkiem, kiedy okresowe wypadanie włosów dotyczy głównie, ale nie tylko kobiet, jest przerzedzenie związane z odchudzaniem. Oczywiście, nie można stwierdzić, że przy jakimkolwiek odchudzaniu dochodzi do wypadania włosów – jednak zabieg odchudzania prowadzony nagle, dla nieprzyzwyczajonego organizmu może być tragiczny w skutkach, z których jednym jest właśnie okresowe wypadanie włosów. Poprzez drastyczne diety stosowane przez osoby odchudzające się, dochodzi do niedoborów konkretnych składników odżywczych oraz witamin, oraz, co za tym idzie, do osłabienia struktury włosa i w końcu do jego wypadnięcia. Jest to oczywiście stan odwracalny, trzeba jednak pamiętać, że nadmierne odchudzanie może powodować również anemię – wypadania włosów, jako objawu nie można więc bagatelizować.

    Możemy spodziewać się również okresowego wypadania włosów, jeśli jesteśmy narażeni na długotrwałe leczenie. Wiadome jest, że najłatwiej stracić wszystkie włosy w czasie, kiedy jesteśmy leczeni na nowotwór i jesteśmy poddawani chemioterapii – powoduje ona znaczne osłabienie mieszków włosowych i nierzadko całkowite wyłysienie, które jednak jest odwracalne i po zakończeniu terapii włosy zwykle odrastają. Jeśli jesteśmy pod długotrwałym oddziaływaniem antybiotykoterapii, możemy spodziewać się problemów z osłabionymi włosami, ale nie od razu – zwykle u pacjentów występują one dopiero po czasie kilku miesięcy.

    Co ważne, okresowe wypadnie włosów mogą powodować również wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, jakim poddawane są kosmyki. Osoby, które regularnie poddają się zabiegowi rozjaśniania stopniowo osłabiają włosy – tym bardziej, im bardziej ciemne będą kosmyki naturalne, jako że w takich przypadkach farba musi być dłużej utrzymana. Wypadanie włosów towarzyszy również zabiegom takim, jak trwała ondulacja – liczba wypadających codziennie włosów potrafi zwiększyć się nawet trzykrotnie w porównaniu do normalnej liczby. Również narażanie włosów na częstą styczność z suszarką czy prostownicą bez odpowiedniej ich ochrony poprzez środki pielęgnujące może skończyć się tragicznie dla czupryny – ulega ona z czasem znacznemu przerzedzeniu oraz staje się nieatrakcyjna. Wystawienia włosów bez ochrony na długotrwałe działanie czynników zewnętrznych, takich jak silny wiatr czy słońce, również może powodować ich osłabienie oraz w rezultacie okresowe wypadanie.