Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 22 październik 2009 źródło: Euro RSCG Sensors

Rak piersi występuje u 1:3000 – 10000 ciężarnych. Obserwuje się stały wzrost zapadalności, zgodny z trendami demograficznymi. Ciąża nie pogarsza rokowania pacjentek z rakiem piersi.



Nie wykazano różnic w wynikach leczenia u chorych w tym samym stopniu zaawansowania klinicznego będących w ciąży i nie ciężarnych. Jednak ze względu na opóźnienia diagnostyczne w rozpoznawaniu raka, które wynoszą 2-7 miesięcy kobiety będące w ciąży zgłaszają się z rakiem piersi w wyższym zaawansowaniu.

Aborcja nie poprawia wyników leczenia. W ciąży dopuszczalne jest wykonywanie większości badań diagnostycznych z wyłączeniem scyntygrafii i badań obrazowych z wysoką dawką promieniowania jonizującego. Dopuszczalne jest badanie mammograficzne. Postępowanie terapeutyczne uzależnione jest od typu raka, zaawansowania nowotworu oraz wieku ciąży. Leczenie chirurgiczne możliwe jest we wszystkich trymestrach ciąży. Zalecane są operacje radykalne ze względu na przeciwwskazania do leczenia oszczędzającego. W drugim i trzecim trymestrze (do 35 tygodnia) u ciężarnych pacjentek może być zastosowana chemioterapia. Podawane cytostatyki powinny być skuteczne w leczeniu raka piersi, o dużej masie cząsteczkowej, mocno wiążące się z białkami osocza, trudno rozpuszczalne w tłuszczach. W leczeniu raka piersi u ciężarnych przeciwwskazana jest hormonoterapia. Radioterapia dopuszczalna jest jedynie ze wskazań życiowych.