Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Rozporządzenie weszło w życie, czyli owoce i warzywa zamiast chipsów

data dodania artykułu: 25 wrzesień 2009 autor:

gk24.pl

źródło: rynekzdrowia.pl

Szkoły mogą przyłączyć się do programu zdrowego odżywiania. W jego ramach dzieci dostaną za darmo owoce i warzywa podczas lekcji.

 

W życie weszło właśnie rozporządzenie Rady Ministrów mówiące o wdrożeniu programu „Owoce w szkole”. Realizowany jest on przy współpracy z Agencją Rynku Rolnego. Dzięki temu dzieci z klas podstawówek od I do III będą za darmo będą otrzymywały porcje owocowo-warzywne. Do wyboru będą jabłka, gruszki, truskawki, marchew, rzodkiewki, słodka papryka, ogórki oraz soki owocowe i warzywne.



– Chodzi o długotrwałą zmianę nawyków żywieniowych dzieci, właśnie teraz, na tym etapie rozwoju, kiedy się one kształtują. Dzieci codziennie faszerują się chipsami, a rodzice często nie dbają o zdrowe żywienie swoich pociech – mówi Radosław Szatkowski, dyrektor ARR w Gdańsku.

Rodzice przyznają, że sami często nie przywiązują uwagi, aby dzieci jadły zdrowo. Pomysł podoba się przede wszystkim dietetykom. – Surowe owoce i warzywa to same plusy dla rozwoju dziecka. Zawierają błonnik, który wpływa na perystaltykę jelit, ale także wapń, fosfor i minerały, które są niezbędne w prawidłowym rozwoju dziecka – mówi Agata Giejbo, dietetyk i technolog żywienia ze Słupska.

Jeśli do programu przystąpi więcej niż 66 procent szkół, to porcje owocowo-warzywne będą trafiać do szkoły dwa razy w tygodniu, jeśli przystąpi 50-66 procent, to trzy razy w tygodniu; jeśli mniej - to nawet cztery razy w tygodniu. Termin zgłaszania się do szkół do udziału w programie upływa 11 września.









Zobacz podobne artykuły


Uwaga, nadmiar witamin też może szkodzić
Niedobór witamin u dzieci może być szkodliwy, ale ich nadmiar również - ostrzegają specjaliści. Zgodnie z zaleceniami WHO zdrowe dzieci do 18. roku życia wymagają jedynie uzupełniania w diecie witaminy D. Jej niedobór to m.in. wynik małej ilości światła słonecznego i diety ubogiej w produkty pochodzenia naturalnego, a zawierającej dużo wysoko przetworzonej, pozbawionej wartości odżywczych żywności....
czytaj wiecej
Dziecięca otyłość - skutki w starości
Otyłość w młodszym wieku jest związana z ryzykiem niesprawności fizycznej na starość, nawet jeśli w końcu uda się schudnąć - wynika z badań, o których informuje pismo "American Journal of Epidemiology". "Wykazaliśmy, że nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko niesprawności w starszym wieku zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn....
czytaj wiecej
Dieta wegetariańska może chronić przed rakiem
Najnowsze badania wykazały, że wegetarianie chorują na raka rzadziej niż osoby spożywające mięso - informuje "American Journal of Clinical Nutrition". Naukowcy z Uniwersytetu w Okswordzie rozpoczęli swoje badania w latach 90-tych. Wzięło w nich udział blisko 53 tys. osób w wieku 20-89 lat....
czytaj wiecej
Chipsy szkodzą sercu
Regularne spożywanie chipsów ziemniaczanych znacznie zwiększa ryzyko choroby serca - wykazali polscy naukowcy z Instytutu Żywności i Żywienia pod kierunkiem prof. Marka Naruszewicza....
czytaj wiecej