Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Samodzielne badanie piersi - naucz się je wykonywać!

data dodania artykułu: 10 sierpień 2009 autor:

Magdalena Januszek

źródło: Literatura medyczna


Wygraj z rakiem! Naucz się badać samodzielnie swoje piersi!

Aby szybko dostrzegać, a co ważniejsze - reagować na wszelkie zmiany w piersiach, należy dobrze poznać ich kształt i wrażliwość. W tym celu warto regularnie badać swoje piersi. Każda kobieta może je wykonać samodzielnie we własnym domu. Najlepiej, by stało się to comiesięcznym nawykiem!

 

Zatem jak należy się badać?

1. Stań przed lustrem tak, abyś dobrze widziała swój biust (zadbaj o właściwe oświetlenie). Ramiona opuść wzdłuż ciała i obejrzyj piersi i sutki z przodu i z boku, zwracając uwagę na ewentualną zmianę kształtu, kolorytu bądź innego aspektu wyglądu skóry.

2. Unieś ramiona i dokonaj oględzin ponownie.

3. Lewe ramię pozostaw w górze, natomiast palcami prawej ręki wykonaj okrężny ruch wokół sutka lewej piersi. Powtórz tę czynność, tym razem badając lewą ręką prawą pierś.

4. Połóż się. Pod lewym ramieniem mając poduszkę, oprzyj głowę na lewym przedramieniu. Prawą ręką wykonaj ruch okrężny wokół lewej piersi od zewnątrz w kierunku sutka.

5. Następnie należy sprawdzić pachę, jak również okolicę między pachą a piersiami. Najpierw trzeba unieść ramię, później opuścić je wzdłuż tułowia.

6. Delikatnie ściśnij sutek w celu sprawdzenia, czy nie wydobędzie się z niego jakakolwiek wydzielina. Powtórz punkty od 4. do 6., tym razem badając lewą ręką prawą pierś.

 

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Natychmiast po zauważeniu któregokolwiek z poniższych objawów:

  • zgrubienie w piersi lub pod pachą,
  • zmianę zarysu piersi,
  • wydzielinę z sutka,
  • skurczenie bądź wgłębienie się sutka,
  • jakąkolwiek zmianę skóry piersi, np. pomarszczenie lub pofałdowanie.

Pamiętaj, że podczas pierwszych kilku badań możesz natrafić na zgrubienia, które są całkowicie naturalne, a o których jeszcze nie wiesz. Dlatego jeśli coś Cię zaniepokoi, nie panikuj. Idź do lekarza i powiedz mu o swoich wątpliwościach.