Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 05 czerwiec 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce

Uświadamianie osobom starszym i otyłym, jak zapobiegać cukrzycy, jakie są jej objawy i sposoby leczenia - to główny cel rozpoczynającej się ogólnopolskiej kampanii "Cukrzyca - więcej niż cukier". Przedsięwzięcie zorganizowała nowo powstała Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą. Swój program przedstawicie Koalicji zaprezentowali podczas konferencji prasowej w Warszawie.



Koalicja powstała z inicjatywy Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej (IPP). Zrzesza lekarzy z różnych dziedzin medycyny i instytucje, które upowszechniają wiedzę diabetologiczną. Wśród jej założycieli jest m.in.: Polskie Towarzystwo Diabetologiczne i Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.

"Cukrzyca jest niedocenianą chorobą społeczną. Im bardziej rozproszone jest środowisko, które niesie pomoc chorym, tym ta pomoc jest słabsza. Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą, ma integrować działania i instytucje niosące pomoc cukrzykom" - powiedział podczas konferencji ks. Arkadiusz Nowak, prezes IPP.

Propagowanie interdyscyplinarnego podejścia do leczenia cukrzycy, kursy z diabetologii i opracowanie założeń do narodowego programu prewencji i leczenia cukrzycy w Polsce - to najważniejsze zadania Koalicji.

Cukrzyca typu II ma związek z objadaniem się i otyłością. "Jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną. Może nie dawać objawów nawet przez 10 lat. W Polsce choruje na nią około 2,5 miliona osób. Jednak choroba została zdiagnozowana u 60 proc. chorych" - podkreślał dr Leszek Czupryniak z Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Dodał, że cukrzyca skraca życie chorego o około 10 lat, a niewłaściwie leczona prowadzi do uszkodzenia układu krążenia i układu nerwowego. U chorych na cukrzycę nawet pięciokrotnie wzrasta ryzyko na wystąpienia udaru lub zawału serca. Jest ona ścisłą konsekwencją otyłości. Ponad 90 proc. pacjentów to ludzie otyli.

Magdalena Bojarska z IPP zapowiedziała, że - poza ogólnopolską kampanią edukacyjną - Koalicja przygotuje raport o cukrzycy w Polsce i zorganizuje warsztaty edukacyjne dla nauczycieli, lekarzy pierwszego kontaktu oraz dziennikarzy piszących o tej chorobie. W planach jest również utworzenie internetowego serwisu edukacyjnego poświęconego cukrzycy.

Jak podkreślano na konferencji, do skutecznego przeciwdziałania epidemii cukrzycy konieczne jest nie tylko kontrolowanie poziomu cukru we krwi, ale również zwracanie uwagi na zaburzenia kardiologiczne i kontrolę masy ciała. Dlatego w leczeniu choroby - mówili przedstawiciele Koalicji - szczególnie ważna jest współpraca między diabetologami, dietetykami i kardiologami, ale cenna będzie również pomoc m.in. psychologów i nefrologów.

Zdaniem ks. Nowaka, efektem działań Koalicji ma być dopracowanie Narodowego Programu Walki z Cukrzycą. "Takie programy są biczem popędzającym do pracy osoby, które zawodowo powinny zajmować się walką z cukrzycą" - uznał. "W Polsce taki program wprawdzie istnieje, ale niewiele osób o nim wie" - dodał dr Czupryniak.









Zobacz podobne artykuły


Dziecięca otyłość - skutki w starości
Otyłość w młodszym wieku jest związana z ryzykiem niesprawności fizycznej na starość, nawet jeśli w końcu uda się schudnąć - wynika z badań, o których informuje pismo "American Journal of Epidemiology". "Wykazaliśmy, że nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko niesprawności w starszym wieku zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn....
czytaj wiecej
Profilaktyka cukrzycy to dobry interes
Bez dobrej profilaktyki i skutecznego leczenia cukrzycy nigdy nie będzie dość pieniędzy na ochronę zdrowia - mówił prof. Jan Tatoń podczas warszawskiej konferencji poświęconej walce z cukrzycą.
...
czytaj wiecej