Zobacz także: NAWRACAJĄCE BÓLE BRZUCHA.
Przyczyną takich objawów mogą być poważne dolegliwości wewnętrzne, np. ZAPALENIE WYROSTKA ROBACZKOWEGO, PĘKNIĘCIE WRZODU DWUNASTNICY. Wezwij niezwłocznie lekarza!
Postępowanie: Nie jedz ani nie pij niczego przed przybyciem lekarza. Zazwyczaj w takich przypadkach konieczna jest natycmiastowa hospitalizacja chorego. Może okazać się potrzebna operacja usunięcia wyrostka czy oczyszczenia dwunastnicy.
Poważny ból brzucha może mieć wiele przyczyn, których określenie wymaga konsultacji lekarskiej. Zgłoś się do lekarza jeżeli ból utrzymuje się ponad 4 godziny, lub gdy pojawiają się inne dolegliwości.
Postępowanie: Nie jedz nic do momentu przybycia lekarza. Prawdopodobnie zostaniesz przewieziony do szpitala w celu przeprowadzenia specjalistycznych badań i wykrycia przyczy y bólu.
Prawdopodobnie przyczyną twoich dolegliwości jest ZAPALENIE PRZEWODU POKARMOWEGO. Najczęśćiej jest wywołane zatruciem pokarmowym lub infekcją wirusową.
Sposoby domowe: Unikaj spożywania stałych produktów żywnościowych do momentu ustąpienia objawów, staraj się pić jak najwięcej (minimum pół litra) czystych płynów niesłodzonych (oprócz mleka), przy wymiotach muszą to być małe ilości, ale bardzo często. W przypadku wydalania rzadkiego kału do każdego wypitego litra płynu dodawaj płaską łyżeczkę (do herbaty) soli, lub stosuj gotowe porcje glukozy i soli mineralnych. W żadnym wypadku nie zażywaj aspiryny i innych środków przeciwbólowych. Jeżeli twój stan nie ulegnie poprawie w ciągu około 48 godzin, jeżeli w kale zauważysz krew lub znaczne ilości śluzu, zgłoś się do lekarza.
Prawdopodobnie przyczyną twoich problemów są dolegliwości dróg moczowych, takie jak INFEKCJA lub KAMIENIE NERKOWE. Zasięgnij porady lekarza.
Postępowanie: Jeżeli lekarz podejrzewa infekcję, prawdopodobnie poprosi cię o zrobienie analizy moczu i doradzi spożywanie dużej ilości płynów. Może przepisać antybiotyki w razie potwierdzenia diagnozy. Jeżeli zachodzi podejrzenie kamini nerkowych prawdopodobn ie otrzymasz skierowanie na pielografię dożylną. Może okazać się potrzebne chirurgiczne usunięcie kamieni lub rozbicie ich za pomocą ultradźwięków. Niewykluczone, że lekarz zechce zastosować leki zapobiegające nawrotom choroby.
Przy takich objawach możliwe są poważne komplikacje, jak np.: zagrożenieni poronieniem lub ciąża pozamaciczna. Zgłoś się natychmiast do lekarza.
Postępowanie: Jeżeli lekarz podejrzewa któreś z tych zagrożeń, prawdopodobnie skieruje cię na badania do szpitala i zaleci odpoczynek. Jeżeli okaże się, że jest to ciąża pozamaciczna nastąpi zabieg jej usunięcia, ponieważ jest ona niezwykle niebezbieczna dla życia kobiety.
Zobacz też: KRWAWIENIE W CZASIE CIĄŻY.
Zobacz także: BOLESNE ODDAWANIE MOCZU.
Przyczyna twoich dolegliwości jest nieznana.
Zasięgnij opinii lekarza.
Przyczyną takich dolegliwości może być ZAPALENIE JAJOWODÓW. Zasięgnij porady lekarza.
Postępowanie: Lekarz prawdopodobnie przeprowadzi badanie przez pochwę i pobierze próbkę wydzieliny do analizy. W celu złagodzenia bólu może zalecić zażywanie rozpuszczalnej aspiryny lub paracetamolu. W poważnych przypadkach prawdopodobnie potrzebna będzie hospitalizacja.
Prawdopodobnie przyczyną bólu jest infekcja dróg moczowych.
Zobacz także: BOLESNE ODDAWANIE MOCZU lub NADMIERNIE CZĘSTE ODDAWANIE MOCZU.
Prawdopodobnie przyczyną bólu są KAMIENIE ŻÓŁCIOWE występujące w przewodzie łączącym woreczek żółciowy z przewodem pokarmowym. Jeżeli wystąpiły nudności i wymioty, zasięgnij opinii lekarza.
Postępowanie: Jeżeli ból jest bardzo mocny i intensywny lekarz może dać ci zastrzyk uśmierzający ból i zalecić hospitalizację. Prawdopodobnie zaleci przeprowadzenie specjalistycznych badań (cholecystografii, badania ultrasonograficznego) woreczka żółciowego. W razie potwierdzenia diagnozy lekarz zaleci unikanie spożywania tłustych potraw i prawdopodobnie przepisze środek rozkurczowy lub paracetamol w celu zlikwidowania bólu. Jeżeli objawy będą się utrzymywać potrzebna prawdopodobnie będzie operacja usunięcia woreczka żółciowego i oczyszczenia przewodu łączącego przewód pokarmowy z woreczkiem żółciowym z kamieni. Niekiedy możliwe jest zastosowanie leków rozpuszczający kamienie.
Takie dolegliwości może spowodować BÓL SERCA.
Zobacz też: BÓL KLATKI PIERSIOWEJ.
Jeżeli w niedługim czasie przed wystąpieniem objawów przejadłeś się lub byłeś pod wpływem napięcia, prawdopodobnie dopadła cię NIESTRAWNOŚĆ.
Sposoby domowe: W celu uniknięcia atakow niestrawności staraj się nie jeść posiłków w pośpiechu, a po obfitych posiłkach postaraj się o półgodzinny odpoczynek. W razie ataku możesz zażyć jakiś lek ogólnodostępny. Jeżeli jednak ból się nasila lub ataki powracają bardzo często, zasięgnij porady lekarza.