Prawdopodobnie kaszel jest spowodowany CHRYPKĄ lub utratą głosu.
Kaszel może być prawdopodobnie spowodowany obecnością ciała obcego w płucach. Jest to naturalna reakcja organizmu, dążącego do jego usunięcia. W takim przypadku, z reguły, kaszel nie jest powodem do niepokoju. Jeżeli jednak utrzymuje się przez ponad godzinę lub nie oczyści płuc z ciała obcego, należy zgłosić się do lekarza.
Prawdopodobnie przyczyną kaszlu jest podrażnienie płuc oparami. Powinien ustąpić po ich rozproszeniu. Jeżeli jednak nie minie po około pół godzinie, lub jeżeli pojawią się duszności, wezwij lekarza.
Prawdopodobnie kaszel został wywołany przez ZAPALENIE TCHAWICY, będące skutkiem reakcji uczuleniowej lub palenia tytoniu. Jeżeli masz ponad 40 lat i jesteś nałogowym palaczem, istnieje ryzyko, że jest objawem nowotworu. Skonsultuj dolegliwości z lekarzem.
Postępowanie: Przy badaniu lekarz może zapytać o wiek i ewentualnie fakt palenia papierosów. Prawdopodobnie otrzymasz skierowanie na wykonanie prześwietlenia płuc i bronchoskopię. Badania te mają pomóc w ustaleniu przyczyny kaszlu (np. zapalenie płuc, alergia, nowotwór płuc, lub inne schorzenie).
Prawdopodobnie przyczyną twoich dolegliwości jest ZAPALENIE PŁUC. Jest to infekcja, która często bywa niebezpieczna dla osób w podeszłym wieku lub z osłabioną odpornością.
Postępowanie: Lekarz prawdopodobnie zaleci zażywanie rozpuszczalnej aspiryny lub paracetamolu, w celu obniżenia temperatury ciała i usunięcia dolegliwości. Może przepisać antybiotyki lub skierować do szpitala w cięższych przypadkach.
Prawdopodobnie przyczyną twoich dolegliwości jest OSTRE ZAPALENIE OSKRZELI (infekcja pzewodów powietrznych w płucach).
Sposoby domowe: Zażywaj rozpuszczalną aspirynę lub paracetamol i jeden z ogólnodostępnych środków przeciwkaszlowych (zgodnie z zaleceniami na opakowaniu), staraj się przebywać w ciepłym, wilgotnym otoczeniu. Zgłoś się do lekarza jeżeli masz trudności z oddychaniem, albo twój stan nie poprawi się w ciągu 48 godzin.
Przyczyną takich objawów jest prawdopodobnie KATAR, czyli infekcja wirusowa kanałów nosowych.
Sposoby domowe: Jeżeli jest to objaw PRZEZIĘBIENIA, staraj się przebywać w ciepłym, wilgotnym otoczeniu. Pij dużo płynów, możesz zażywać rozpuszczalną aspirynę lub paracetamol, a także jakiś ogólnodostępny środek przeciwkaszlowy (zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na opakowaniu). Jeżeli katar i kaszel utrzymują się dłużej niż 10 dni, zgłoś się do lekarza.
Zobacz także: KŁOPOTY Z ODDYCHANIEM.
Przy takich objwach prawdopodobnie przyczyną jest CHRONICZNE ZAPLENIE OSKRZELI (uporczywy, przewlekły stan zapalny przewodów powietrznych w płucach). Choroba ta jest zjawiskiem niezwykle częstym u nałogoeych palaczy. Zasięgnij porady lekarza.
Postępowanie: Jeżeli paliesz, lekarz zaleci rzucenie nałogu, gdyż wykle palenie pogłębia dolegliwości. Prawdopodobnie dostaniesz skierowanie na prześwietlenie klatki piersiowej. Lekarz może przepisać ci antybiotyki. Jeżeli występują duszności możliwe, że dostaniesz mały inhalator w celu ich zlikwidowania.
Przyczyną twoich dolegliwości może być jakaś poważna choroba płuc (np. GRUŹLCA, RAK PŁUC, lub inna). Przyczyna może tęż okazać się błaha, np. ALERGIA, CHRONICZNE ZAPALENIE OSKRZELI. Zgłoś się niezwłocznie do lekarza w celu ustalenia przyczyny i dobrania odpowiedniego sposobu leczenia.
Postępowanie: Lekarz prawdopodobnie skieruje cię na badania mające na celu ustalenie faktycznej przyczyny twoich dolegliwości. Możliwe, że pobierze krew do analizy oraz próbkę śliny, może zlecić wykonanie prześwietlenia płuc i bronchoskopii. Leczenie będzie zależało od postawionej diagnozy.
Przyczyny twoich doelgliwości są nieokreślone.
Zgłoś się do lekarza w celu ich ustalenia.