Gwałtowne wyrzucanie na zewnątrz treści żołądka nie może być mylone z ulewaniem, czyli niewymuszonym zwracaniem niewielkich ilości mleka podczas lub zaraz po karmieniu. Powody wymiotów często są błahe ale przeciąganie się takich objawów może sygnalizować poważniejszą chorobę i powinny zostać skonsultowane z lekarzem.
Zwracanie pokarmu, często zwane także "ulewaniem się" pokarmu nie jest wymiotem i nie stanowi zagrożenia. Nie jest też powodem do zmartwień. Ulewanie się pokarmu jest zwykle związane z tym, że dziecko w trakcie karmienia połyka także powietrze. Szczegolnie zdarza się to gdy dziecko je łapczywie.
Jeżeli jednak skala problemu niepokoi Cię możesz skontaktować się z lekarzem.
Prawdopodobną przyczyną jest zwężenie odźwiernika czyli części łączącej żołądek z jelitami. Jest to niezmiernie rzadkie schorzenie jednak nie można go w przypadku podanych objawów wykluczyć. Szczególnie gdy dziecko bardzo gwałtownie wymiotuje i jest przy tym stale głodne.
W przypadku potwierdzenia diagnozy niezbędna może okazac się operacja poszerzająca odźwiernik. Zlikwiduje ona dolegliwości i dziecko wkrótce po tym zacznie jeść normalnie.
Jedną z groźnych chorób objawiających się w ten sposób to zapalenie opon mózgowych. Nie należy także wykluczyć mniej poważnych chorób. Niemniej aby wykluczyć poważne choroby należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza.
Niemowlę zostanie prawdopodobnie zatrzymane w szpitalu gdzie zostanie wykonana punkcja lędźwiowa w celu postawienia dokładnej diagnozy. Dziecku zostaną podane płyny i antybiotyki w formie kroplówki.
Koklusz jest prawdopodobną przyczyną problemów. Koklusz lub inaczej krztusiec lub Pertussis to zakaźna infekcja bakteryjna. Podczas napadów kaszlu może dochodzić do wymiotów.
W większości przypadków leczenie odbywa się w domu pod nadzorem lekarza. Nie należy tłumic kaszlu za pomocą leków. Dobre efekty osiąga się karmiąc dziecko zaraz po napadzie kaszlu lub wymiotach. Dzięki temu dziecko wchłonie odpowiednią ilość pokarmu zanim będzie kolejny atak kaszlu lub wymiotów. Lekarz najprawdopodonie zapisze antybiotyki, które złagadzą objawy i zapobiegną zakażeniu innych dzieci.
Jeżeli dziecko ma trudności w oddychaniu lub sinieje w czasie ataków kaszlu lub wymiotów - NATYCHMIAST WEZWIJ LEKARZA.
Gastroenteritis czyli zakażenie przewodu pokarmowego jest wysoce prawdopodobne przy tych objawach - ZGŁOŚ SIĘ LEKARZA, który zaleci dokładny tryb postępowania. Jeżeli dziecko zdążylo się odwodnić to prawdopodobnie konieczne będzie pozostawienie dziecka w szpitalu celem podania płynów poprzez kroplówkę.
Według podanych objawów może być wiele chorób.
Zobacz: GORĄCZKA U NIEMOWLĄT.
Podane objawy wskazują na poważne schorzenie umiejscowione w jamie brzusznej niemowlaka.
Sporadyczne wymioty u niemowląt z małym prawdopodobieństwem zwiastują poważną chorobę. Jeżeli jednak wymioty występują częściej niż raz dziennie lub gdzy dziecko jest "nieswoje" to należy zasięgnąć porady lekarskiej.