Nagła niechęć do jedzenia może być oznaką choroby niemowlaka. Wezwij natychmiast lekarza jeżeli niemowlę ma mniej niż 6 miesięcy i nie przyjmuje pokarmu dłużej niż 3 godziny od zwykłej pory karmienia lub wydaje się zbytnio ospałe.
Wiele niemowląt cechuje brak zainteresowania karmieniem. Wiele także zasypia podczas karmienia. Jeżeli mino to dziecko przybiera na wadze zgodnie z wytycznymi lekarza i rozwija się prawidłowo, to nie ma powodu do obaw. Natomiast jeżeli dziecko wygląda niepokojąco, jest ospałe lub wygląda na chore zasięgnij porady lekarza.
Jeżeli dziecko nie ma apetytu i nie przybiera na wadze to przyczyną może być ukryta choroba. Zgłoś się do lekarza w celu dokładnego przebadania dziecka.
Częste karmienie niemowlęcia nie jest niczym niepokojącym szczególnie u dzieci karmionych piersią i w szczególności w ciągu pierwszych tygodni życia. Częste ssanie piersi pobudza je do intensywnego wytwarzania mleka. Problemem może być przemęcznie matki spowodowane częstym karmieniem.
Możesz na noc ściągnąć pokarm do buteli i w nocy może zastąpić matkę partner. W ten sposób matka będzie mogła nieco więcej odpocząć. Innym sposobem jest zabranie dziecka do łóżka co pozwala nie wstawać w nocy na karmienie.
Jeżeli przemęczenie przechodzi w stan przygnębienia lub rozdrażnienia to porozmawiaj o tym problemie z lekarzem.
Jeżeli dziecko zaczyna płakać zaraz po rozpoczęciu ssania prawdopodobną przyczyną jest opóźniony wypływ mleka. Problem polega na tym, że gruczoły mleczne nie wydzielają mleka natychmiast po rozpoczęciu ssania. Inną przyczyną może być nadmierne, zbyt obfite wydzielanie pokarmu.
Jeżeli kłopot polega na opóźnionym wydzielaniu mleka, to najlepszą radą dla matki jest odprężenie się, unikanie momentów stresujących w czasie karmienia. Jeśli to możliwe to na czas karmienia odseparować się od reszty rodziny. Niekiedy wydzielanie mleka jest tak utrudnione, że niemowlę nie jest w stanie ssać pokarmu. W takich przypadkach należy odciągnąc pokarm do butelki wcześniej.
Prawdopodobną przyczyną jest NADMIERNA PŁACZLIWOŚĆ.
Nielubienie przez dziecko pewnych pokarmów jest naturalne i to w każdym wieku. Dzieciom może nieodpowiadać smak lub konsystencja pewnych pokarmów. Nie stanowi to z punktu medycznego problemu.
Urozmaicaj dziecku pokarmy, dla niego, szczególnie w pierwszym roku życia, to zdobywanie coraz to nowych doświadczeń. Staraj się urozmaicać pokarmy. Jeżeli dziecko przybiera prawidłowo na wadze to nie ma powodu do niepokoju.
Nierozpoznane przyczyny niechęci do jedzenia.
Zasięgnij porady lekarza.
Prawidłowe przybieranie na wadze niemolęcia jest oznaką, że wszystko jest w porządku. Nawet jeśli wydaje Ci się, że dziecko je zbyt mało to wyznacznikiem jest przybieranie na wadze. Naturalną rzeczą jest, że martwisz się o ilość pokarmu ale jeśli dziecko mieści się w normach to jego rozwój przebiega prawidłowo.
Przy najbliższej wizycie u lekarza powiadom go o swoich niepokojach. Dziecko, które nie przybiera na wadze nie rozwija się prawidłowo.
Lekarz prawdopodobnie wykona testy, które pomogą mu wykryć przyczynę niedostatecznego przybierania na wadze. Ze swojej strony możesz starać się zwiększyć ilość pokarmu.