Przyczyną twoich problemów z nadmiernym poceniem może być OTYŁOŚĆ, dlatego codzienne czynności mogą ci się wydawać zbyt dużym wysiłkiem.
Objawy występujące u ciebie mogą wskazywać na NADCZYNNOŚĆ TARCZYCY.
Postępowanie: Lekarz prawdopodobnie pobierze od ciebie próbkę krwi do analizy i może poddać cię badaniu radioizotopowemu tarczycy. Leczenie polega zwykle na podawaniu leków zawierających aktywny jod. W cieżkich przypadkach może okazać się istotnym usunięcie chirurgiczne części gruczołu.
Przyczyną tych objawów może być GRUŹLICA lub inna przewlekła choroba.
Postępowanie: Lekarz może zalecić przeprowadznie analizy krwi, prześwietlenia klatki piersiowej i specjalne próby tuberkulinowe na skórze. W przypadku stwierdzenia gruźlicy otrzymasz długą serię antybiotyków. Może też okazać się potrzebny kilkudniowy pobyt w szpitalu, do momentu opanowania choroby.
Uderzenia gorąca i nadmierna potliwość najprawdopodobniej są objawami początku menopauzy.
Sposoby domowe: Wiele kobiet po prostu przechodzi do porządku dziennego nad tymi nieprzyjemnymi i czasem uciążliwymi objawami, bowiem po pewnym czasie same mijają. Jeżeli jednak martwisz się nimi lub cierpisz z ich powodu, zasięgnij porady lekarza, który możliwe, że przepisze ci odpowiednią kurację hormonalną.
Zmiany w równowadze hormonalnej powodują u niektórych kobiet nadmierną potliwość w czasie trwania miesiączki. Nie stanowi to powodu do niepokoju, ale jeżeli cię to martwi, zasięgnij porady lekarza.
Alkohol lub aspiryna mogą powodować nadmierną potliwość.
Możesz ograniczyć spożycie alkohulu, jeżeli to on zdaje się być przyczyną twoich problemów. Natomiast jeżeli to aspiryna jest prawdopodobną przyczyną zwiększonego wydzielania potu, zażywana przy innych dolegliwościach, zasięgnij porady lekarza.
Prawdopodobnie powodem twoich dolegliwości jest używanie przez ciebie ubrań bądź pościeli z materiałów syntetycznych. Nie wchłaniają one wilgoci lub nie pozwalają skórze oddychać.
Sposobny domowe: Staraj się jak najczęściej nosić odzież z naturalnych włókien, takich jak np. bawełna czy wełna. Zadbaj, by twoja odzież była luźna - poprawi to cyrkulację powietrza i przyspieszy parowanie potu.
Znaczna koncentracja gruczołów potowych na dłoniach i stopach sprawia, że to właśnie te obszary ludzkiego ciała reagują najdostrzegalniej na zmiany temperatury ciała. nie stanowi to powodu do niepokoju.
Sposoby domowe: Jeżeli często pocą ci się ręce, staraj się je myć jak najczęściej. Postaraj się odprężyć. Zadbaj o staranne mycie i wycieranie stóp przynajmniej jeden raz dziennie. Unikaj noszenia skarpetek i obuwia z tworzyw sztucznych. Jeżeli problem jest poważniejszy lub bardzo cię krępuje zasięgnij porady lekarza.
W bardzo łatwy sposób wzrost potliwości powoduje stres emocjonlny. Stan ten sam w sobie nie jest powodem do niepokoju, ale jeżeli staje się krępujący, zasięgnij porady lekarza.
Postępowanie: Lekarz doradzi najlepsze metody opanowania potliwości. Być może omówi także możliwe przyczyny ukrytego LĘKU i może zaleci kurację.
W okresie dojrzewania rozwój pewnych gruczołów potowych (apokrynowych gruczołów potowych - zgrupowanych głównie pod pachami, w pachwinach, wokół sutków) zwykle powoduje wzrost potliwości. Jest to normalny objaw.
Sposoby domowe: Należy myć się regularnie, można stosować dezodoranty w celu zmniejszenia wydzielania potu i zapobieganiu powstawania nieprzyjemnego zapachu.
Zasięgnij porady lekarza, gdyż możę istnieć jakaś poważniejza przyczyna twoich problemów - choć jest to mało prawdopodobne.