Kiedy dziecko choruje to ważnym objawem jest nietypowy płacz. Jeżeli dziecko normalnie je to nie ma powodu do niepokoju. Prawdopodobnie może to być kolka, wysypka pieluchowa lub inna typowa dla niemowląt dolegliwość.
Zasięgnij porady lekarza kiedy dziecko nie będzie chciało jeść, lub gdy płacz nie ustąpi w najbliższych dniach.
Prawdopodobnie jakaś bolesna dolegliwość trapi Twoje dziecko. Może to być infekcja / zapalenie ucha środkowego, lub inne schorzenie. Jeżeli dzicko odmawia przyjmowania pokarmu to jest to znak aby szybko skontaktować się z lekarzem.
Głód jest najczęstszą przyczyną płaczu dziecka. Jeżeli zaraz po nakarmieniu uspakaja się i dziecko nie wygląda na chore to przyczyną płaczu był głód. Dziecko należy karmić zawsze gdy zaczyna płakać nawet w przypadku jeśli od ostatniego karmienia nie minęło zbyt wiele czasu.
Zaleca siękarmienie dziecka tak często jak będzie się tego domagało i bez znaczenia ma tu sposób karmienia (piersią czy butelką). Noworodki karmione piersią zwykle częściej domagają się karmienia - nawet co 2 godziny. Karmione butelką średnio co około 3 godziny. Częstość karmienia zmniejsza się wraz z upływem czasu i dziecko które osiągnęło 6 miesiąc życia zaspakaja się już 4 posiłkami dziennie.
Możliwa przyczyna płaczu to pragnienie. Pragnienie u niemowląt jest większe jeżeli są karmione z butelki, lub w pokoju w którym przebywają panuje wysoka temperatura.
W pierwszych tygodniach życia większość noworodków nie wymaga dodatkowego pojenia niezależnie od tego czy są karmione piersią czy z butelki. Można jednak w czasie upalnych dni lub gdy samo mleko nie wystarcza dziecku podawać dziecku przegotowaną wodę. W czasie odstawiania dziecka od piersi także wzrasta zapotrzebowanie dziecka na płyny.
Słodzone soki słabo rozcieńczone mogą u dziecka wywołać biegunkę lub nadmierne przybieranie na wadze. Są także powodem niszczenia zębów. Należy zatem podawać dzieciom czystą wodę i soki niesłodzone.
W trakcie jedzenia dziecko połyka także powietrze. Powietrze to uwiera dziecko i dopiero kiedy mu się odbije przychodzi ulga.
Łykanie powietrza zdarza się często dzieciem które łapczywie przystępują do posiłku. Nadmiar powietrza daje uczucie dyskonfortu dziecku i powoduje zwracanie pokarmu. W tym czasie dziecko odczuwa kolkę i przez to płacze.
Aby dziecku się odbiło należy poświęcić mu kilka chwil po jedzeniu. W czasie jedzenia utrzymywać dziecko w pozycji półleżącej. Po jedzeniu doprowadzić do odbicia się poprzez uniesienie dziecka przy ramieniu lub położyć je na brzuszku na własnych kolanach. Można także dziecko posadzić na kolanach i spowodować lekkie skłony w przód u dziecka.
Kolka wieczorna jest częstą przyczyną płaczu dziecka. Zazwyczaj kolak wieczorna pojawia się około 6 tygodnia życia i zanika w wieku 3 miesięcy. Powodami wieczornej kolki mogą być: skurcz jelit, niewystarczająca ilość pokarmu, stan napięcia u matki.
Nie ma skutecznej rady na wieczorną kolkę. Należy podejść do tego bardzo spokojnie i wpadać w stan nerwowości. Niech rodzice zjamują się wieczorem dzieckiem na zmianę, odpoczywają maksymalnie wiele w porze popołudniowej.
Należy także porozmawiać z lekarzem, który może przepisać lek pomagający dziecku lub doradzi jak zmagać się z wieczorną kolką.
Prawdopodobnie Twoje dziecko potrzebuje konfortu i poczucia bezpieczeństwa. Dlatego po przytuleniu uspakaja się. Niektóre niemowlęta są zadowolone z przebywania w łóżeczku samemu a niektóre wymagają ciągłej obecności rodziców.
Należy utulić dziecko tak często jak tego potrzebuje. Jeżeli dziecko ma mniej niż 3 miesiące nie ma powodu do obaw, że "zepsujemy" tym dziecko. Aby mieć możliwość wykonywania codziennych zajęć można spróbować dziecko nosić w nosidełku. Starszym niemowlętom zazwyczaj wystarcza ułożenie ich w taki sposób aby mogło widzieć stale rodziców.
Wiele dzieci wyczuwa nastroje domowników a szczególnie matki. Zła atmosfera w domu, napięcia matki mogą wytrącić niemowle z równowagi psychicznej i przez to staje się płaczliwe. Powodem może być także zmiana otoczenia, miejsca zamieszkania lub zmiana rytmu domowego.
Zazwyczaj dziecko po około tygodniu oswaja się z nowym otoczeniem i nowym rytmem. W tym czasie będzie jednak wymagało znacznej uwagi rodziców. Należy poświęcić mu tyle czasu ile to możliwe. Jeżeli podejrzewamy, że powodem niepoju dziecka są napięcia rodziców należy przede wszystkim rozładować je jak najszybciej.
Jeżeli płacz dziecka drażni nas coraz bardziej porozmawiaj z lekarzem.
Przyczyny płaczu dziecka nie są typowe. Zgłoś się do lekarza z tym problemem.