Każde dziecko odkąd postawi pierwszy samodzielny krok narażone jest na urazy, będące następstwem upadków, zderzeń czy naciągnięcia mięśni. Bóle kończyn u dzieci są z reguły następstwem takich wypadków i jeżeli nie są poważne nie wymagają interwencji lekarza. W przypadku poważniejszych kontuzji np. złamania, należy natychmiast zgłosić się z dzieckiem do lekarza. Również konsultacji lekarskiej wymaga ból ręki lub nogi bez doznania jakiegokolwiek urazu, a który to ból nie mija przez 24 godziny.
Drobne urazy polegające przede wszystkim na stłuczeniach lub naciągnięciu mięśni rzadko bywają powodem do wizyty u lekarza.
Co robić: Zasięgnij porady lekarskiej jeśli ból lub obrzęk przybrały znacznie na rozmiarze lub kiedy stan dziecka nie poprawi się w przeciągu 24 godzin.
Złamanie kości lub zwichnięcie stawu to możliwe przyczyny bólu kończyny w takich przypadkach. Jeżeli potrafisz to udziel pierwszej pomocy dziecku oraz wezwij pomoc lekarską lub zawieź dziecko do najbliższego szpitala z oddziałem chirurgicznym.
Postępowanie: Prawdopodobnie zostanie wykonane prześwietlenie kończyny i jeżeli będzie to konieczne zostanie przeprowadzona operacja w celu nastawienia kości. W zależności od rodzaju uszkodzenia zostanie zastosowany odpowiedni opatrunek.
Przejdź do: BÓLE STAWÓW U DZIECI.
Prawdopodobną przyczyną takich dolegliwości jest
zapalenie kości.
Niezwłocznie zasięgnij porady lekarza.
Postępowanie: Lekarz jeżeli także będzie podejrzewał zapalenie kości zleci badanie krwi oraz prześwietlenie. Jeżeli diagnoza się potwierdzi przepisze antybiotyki. W niektórych przypadkach konieczne staje się unieruchomienie kończyny.
Ogólna infekcja wirusowa to np. grypa. U dzieci ujawnia się ona katarem, złym samopoczuciem i gorączką powyżej 38 stopni. Jeżeli dodatkowo dziecko miało kontakt z chorą na grypę osobą to możemy mieć już bardzo dużą pewność.
Jeżeli ból się nasili znacznie lub uniemożliwi dziecku poruszanie kończyną - WEZWIJ LEKARZA !
Sposoby domowe PRZY OGÓLNEJ INFEKCJI WIRUSOWEJ:
Jeżeli dziecko gorączkuje to staraj się obniżyć temperaturę poprzez:
- usunięcie zbędnej odzieży
- utrzymywać temperaturę pomieszcenia w granicach 15-17 stopni
- przecieraniu ciała dziecka gąbką zanurzoną w chłodej wodzie
- podawaniu zaleconych dawek leku przeciwgorączkwego
- zapewnieniu przynajmniej 1/2 litra płynów dziennie.
Ważne jest aby dziecko dużo piło, nie należy się jednak przejmować jeżelinie ma apetytu.
Jeżeli zauważysz jeden z poniższych objawów to wezwij lekarza:
- gorączkę powyżej 39 stopni
- nienormalnie szybki oddech
- głośny oddech lub trudniony
- ospałość, letargiczność
- wysypkę
- ból ucha
Bóle wzrostowe to nawracające bóle kończyn, zwłaszcza nóg, występujące w okresie dzieciństwa. Nazwa bóle wzrostowe może być myląca ponieważ nie mają one żadnego związku z procesem wzrostu dziecka. Pochodzenie i przyczyna bólów wzrostowych nie jest do końca znana. Przypuszcza się, że są one wynikiem nie dostrzeżonego urazu lub nadwyrężenia mięśnia. Niekiedy są związane z nawracającymi bólami brzucha na tle emocjonalnym. Jeżeli dziecko sporadycznie skarży się na bóle kończyn, ale poza tym ogólnie czuje się dobrze i funkcjonuje prawidłowo to nie ma powodu do niepokoju.
Zasięgnij porady lekarskiej jeżeli dziecko często skarży się na bóle lub gdy daje się zauważyć, że dziecko porusza się niechętnie i z trudem lub odmawia poruszania bolącą kończyną lub gdy ból utrzymuje się dłużej niż 24 godziny.
Drobne nadwyrężenie mięśni lub wiązadeł może być przyczyna takich objawów. Szczególnie gdy dziecko jest bardzo aktywne fizycznie. Nie ma powodu do obaw jeżeli dziecko nie wzbrania się bardzo przed poruszaniem bolącą kończyną lub jeżeli stan ten nie trwa dłużej niż 24 godziny lub gdy dziecko źle się czuje. W przeciwnym wypadku skontaktuj się z lekarzem.