Regularne, codzienne wypróżnianie się dzieci nie jest regułą obowiązującą. Tak samo normalne jest oddawanie przez dzieci stolca kilka razy dziennie jak i raz na trzy dni, o ile nie wpływa to negatywnie na samopoczucie dziecka. Na zmianę pracy jelit wpływa zmiana diety, czasowe niedomaganie organizmu lub kłopoty natury emocjonalnej.
UWAGA:
Środki przeczyszczające nie powinny być stosowane do leczenia dzieci. Leki te zakłócają prawidłowe odruchy jelitowe i w niektórych przypadkach mogą być niebezpieczne. Bezpieczny i naturalny sposób regulacji czynności jelit u dzieci jest sterowanie dietą, gdzie po podaniu większej ilości warzyw i owoców oraz płynów powinna nastąpić poprawa ruchów jelitowych co pomoże dziecku w wypróżnieniu się.
Odpowiedz na poniższe pytania aby określić co może być przyczyną zaparcia u dziecka.
Zobacz wywiad: BÓL BRZUCHA U DZIECI.
Prawidłowa czynność jelit różni się znacznie. Jeżeli dziecko nie wykazuje oznak choroby to nie ma powodu do niepokoju. Jeżeli stan utrzyma się jeszcze przez kilka dni to skonsultuj to z lekarzem.
Utrata płynów w wyniku pocenia się, lub wymiotów może spowodować zakłócenia w normalnej pracy jelit.
Co robić: Zapewnij dziecku dużo płynów w czasie kiedy czuje się źle. Praca jelit wróci do normy gdy choroba dziecka minie.
Pęknięcie odbytu może ujawniać się bólem w trakcie oddawania stolca przez dziecko. W rezultacie dziecko będzie chciało zatrzymać wypróżnianie się w obawie przed bólem.
Zasięgnij porady lekarza.
Postępowanie: Lekarz prawdopodobnie zaleci, aby dziecko dużo piło i jadło dużo owoców i warzyw. Może także zapisać środki zmiękczające stolec.
Zatrzymywanie stolca u dzieci może wynikać z zaniepokojenia wdrażaniem do nawyku korzystania z nocnika. Jest to często rezultatem nadmiernej wagi przykładanej przez rodziców do zmuszania zmiany zachowania dziecka.
Jak sobie radzić: Ułatwisz dziecku przestawienie się na nocnik, jeżeli nie będziesz traktował serio początkowych niepowodzeń. Na wszelki wypadek zapewnij dziecku obfitość warzyw i owoców. Jeżeli stolec nie powróci do normy w ciągu 3 dni, to zasięgnij porady lekarza.
Zmiana w jadłospisie dziecka może być odpowiedzialna za niewielkie zmiany w rytmie oddawania stolca przez dziecko. Jeżeli poza tymi dolegliwościami dziecko wygląda na zdrowe to nie jest konieczne leczenie. Zapewnij dziecku dodatkowa porcję warzyw i owoców. Jeżeli stolec dziecka nie powróci do normy w ciągu 3 dni – zasięgnij porady lekarza.
Pęknięcie odbytu może ujawniać się bólem w trakcie oddawania stolca przez dziecko i (ale niekoniecznie) krwią na powierzchni kału. W rezultacie dziecko będzie chciało zatrzymać wypróżnianie się w obawie przed bólem.
Zasięgnij porady lekarza.
Postępowanie: Lekarz prawdopodobnie zaleci, aby dziecko dużo piło i jadło dużo owoców i warzyw. Może także zapisać środki zmiękczające stolec.
Brak błonnika lub odpowiedniej ilości płynów w jadłospisie dziecka może spowodować, że stolec dziecka będzie twardy.
Co robić: Włącz do domowego menu większe ilości owoców i warzyw. Zachęcaj dziecko do częstego przyjmowania płynów zwłaszcza w gorące dni lub gdy w domu jest bardzo ciepło.
Niewielkie zmiany z sposobie formowania się kału są czynnością naturalną i rzadko bywają oznaką choroby. Jeżeli jednak zmiany formowania są znaczne i jest to niepokojące – zasięgnij porady lekarza.