Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Większość dzieci doświadcza zaburzeń w rozwoju mowy. Najbardziej powszechne są opóźnienia mówienia, mowa niewyraźna, wady wymowy oraz jąkanie. Większośc z tych trudności z czasem przemija, bez leczenia. Jednak zdarza się, że trzeba skorzystać z pomocy terapeuty.

Rozwój mowy dziecka:

Pierwszy rok: dzieci zaczynają się komunikować długo przed tym nim zaczynają mówić. Od urodzenia słuchają i cieszą się głosem rodziców. Uczą się łączyć te głosy z poczuciem komfortu i bezpieczeństwa. Od około 2 miesiąca uczą się wydawać dzwięki: mruczą, bulgoczą, gaworzą. Po około 6 miesiącach zaczynają wymawiać pierwsze sylaby: ma, da, ga. Powoli słowa się rozbudowują przechodząc w "paplaninę" któraskałada się z długich ciągów sylab. Pod koniec 1 roku zycia dziecko jest w stanie zrozumieć kilka prostych słów i zwrotów oraz poleceń. Potrafi tez powiedzieć w prawidłowym kontekście przynajmniej jedno słowo.

Drugi rok: w początkowym okresie 2 roku życia słownik dziecka znacznie sie powiększa mimo, że ciągle brzmi jak "paplanina". Stopniowo pojawiają się frazy z połączonych słów, wiazące nazwy z poleceniami: "mama idź", "pies jedz". w tym czasie równie gwałtownie rozwija się rozumienie tego, co się do dziecka mówi.

Trzeci rok: to czas utrwalania i rozbudowywania podstawowego słownika i struktur gramatycznych wyuczonych w roku poprzednim. Niekończący sie potok pytań o nazwy przedmiotów i ich przeznaczenie powiększa zasób słownictwa i wiedzy o świecie. Pod koniec 3 roku życia dziecko rozumie większośc z tego co mówią dorośli o ile nie są to rzeczy nadmiernie złożone i abstrakcyjne. Bez problemu komunikuja swoje potrzeby i myśli. Potrafią także przeprowadzic prostą rozmowę o rzeczach codziennych. 

Jeżeli jesteś zanipokojony mową swojego dziecka odpowiedź na poniższe pytania.Zastrzeżenie
Zaprezentowane dane są jedynie wstępną diagnozą. Nie możesz opierać na nich leczenia.