W dzieciństwie ból gardła jest powszechny. Starsze dzieci zwykle informują nas o tym, natomiast od maleńkich dzieci trudno oczekiwać takiej informacji. Wskazówką dla rodziców, że dziecko boli gardło, powinno być odmawianie przyjmowanie pokarmów ponieważ przełykanie potęguje ból. Najczęściej przyczną bólu gardła u dzieci jest infekcja bakteryjna lub wirusowa. Zwykle ból gardła ustępuje w ciągu kilku dni.
Świnka to infekcja wirusowa atakująca głównie ślinianki przyuszne. Dziagnoza ta jest szczególnie prawdopodobna, jeżeli dziecko w ciągu ostatnich 3 tygodni miało styczność z osobą chorą na świnkę. Zasięgnij porady lekarza.
Lekarz prawdopodobnie doradzi zatrzymanie dziecka w domu, zażywanie paracetamolu oraz podawanie dużej ilości zimnych napojów, które łagodzą objawy choroby. Powrót do zdrowia trwa od 7 do 10 dni.
Angina i zapalenie migdałków podniebnych są pradopodonie sprawcami bólu gardła u dziecka. Infekcja może być bakteryjna lub wirusowa.
Zgłoś się do lekarza.
Postępowanie: Leczenie anginy i zapalenia migdałków jest różne w zależności od tego co chorobę wywołało. Jeśli są to bakterie to niezbędne jest leczenie antybiotykami. Jeśli jednak przyczyną są wirusy stosuje mniej inwazyjne leczenie farmakologiczne.
Jeśli nawroty choroby są częste (4 lub więcej razy w roku) należy rozważyć możliwość usunięcia migdałków podniebnych. Zabieg taki wykonuje się ambulatoryjnie i nie należy do skomplikowanych. Jeśli nie ma przeciwwskazań dziecko może po zabiegu wrócić do domu.
Co w domu: Nie zmuszaj dziecka do jedzenia jeśli sprawia mu to ból. W zamian podawaj duże ilości zimnych napojów (mleka, lodów). W przypadku starszych dzieci zaleca sie płukanie gardła delikatnymi środkami antyseptycznymi rozcieńczonymi wodą. Jeżeli dziecko gorączkuje - podaj zalecaną dawkę leku przeciwgorączowego.
Prawdopodonie dziecko cierpi na katar, czyli wirusową infekcję przewodów nosowych. Objawia się on przeźroczystą wydzieliną z nosa, która z czasem gęstnieje i mętnieje.
Sposoby domowe: Nie ma łatwego sposobu na wyleczenie się z kataru. Można jednak ulżyć dziecku poprzez:
- podawanie napojów
- starać się zapewnić ciepłe i wilgotne otoczenie w którym przebywa
- używanie kropli do nosa (UWAGA: proszę nie przekraczać zalecanych dawek i okresu stosowania kropli do nosa).
- starsze dzieci można zachęcać do wdychania pary wodnej
- zachęcać do częstego siąkania nosa - każdą dziurkę z osobna.
Prawdopodbną przyczyną bólu gardła jest jego zapalenie wywołane niewielką infekcją lub miejscowym podrażnieniem o ile dziecku nie towarzyszą inne objawy.
Postępowanie: Podawaj dziecku duże ilości napojów w celu złagodzenia stanu zapalnego. Zasięgnij porady lekarza jeżeli dziecko ma:
- gorączkę powyżej 39 stopni
- nienormalnie szybki oddech
- głośny oddech lub trudniony
- ospałość, letargiczność
- wysypkę
- ból ucha