To popularne określenie stosowane w odniesieniu do nastroju smutku i przygnębienia, doświadczanego przez wiele kobiet w tygodniu po porodzie. Często zbiega się ona z okresem "wbierania" mleka i dolegliwościami związanymi z przepełnieniem piersi oraz innymi kłopotami, towarzyszącymi karmieniu. Przyczyny tego stanu mają prawdopodobnie głównie naturę hormonalną i samopoczucie większości kobiet poprawia się w ciągu jednego lub kilku dni.
Sposoby domowe: Postaraj się spędzić tydzień po porodzie możliwie jak najspokojniej, zwłaszcza dotyczy to 3. i 4. dnia. Jeśli jesteś w szpitalu, wskazane bywa zredukowanie liczby odwiedzających. W domu postaraj się zapewnić sobie pomoc przyjaciółki lub krewnej w ciągu pierwszych tygodni po porodzie. Omów wszelkie kłopoty związane z karmieniem i ogólnym rozwojem dziecka z lekarzem lub położną. Zasięgnij porady lekarza, jesli depresja utrzymuje się przez ponad 3 dni.
Tylko bardzo nieliczne kobiety rzeczywiście nie są w stanie wytworzyć dość pokarmu. Wielkość piersi nie odgrywa tu żadnej roli. Dopóki dziecko przybiera prawidłowo na wadze, nie ma powodu do niepokoju.
Sposoby domowe: Karmiąc dziecko, kmiedy tylko się tego domaga, możesz zyskać pewność, że masz wystarczająco dużo pokarmu. Wypoczywaj dużo i zachowuj pożywną dietę (dzienne zapotrzebowanie może zwiększyć się nawet o 800 kalorii). Jeśli wydaje ci się, że ilość pokarmu zmniejsza się, ściągaj pozostające mleko po każdym karmieniu.
Są one powszechnie spotykane w ciągu pierwszych miesięcy po porodzie, podobnie jak po każdym gwałtownym przeżyciu. Wpływają na to zarówno zmiany hormonalne, jak i przemęczenie. Zasięgnij porady lekarza.
Postępowanie: Lekarz omówi twoje odczucia i może cię zbadać w celu wykluczenia ukrytych dolegliwości. W niektórych przypadkach nie jest potrzebna specjalna kuracja, należy po prostu unikać przemęczenia (np. włączając partnera do opieki nad dzieckiem) oraz regularnie korzystać ze świeżego powietrza. Czasem lekarz przepisuje środki przeciwdepresyjne. Wymiana doświadczeń z innymi młodymi matkami może również okazać się pomocna.
Jest poważnym stanem psychicznym, odczuwanym często przez młode matki w ciągu 6 miesięcy po porodzie. Możesz mieć trudności z okazywaniem dziecku uczuć i uporaniem się z codziennymi obowiązkami. Czasem pojawiają się także kłopoty w codziennych relacjach z partnerem. Zasięgnij porady lekarza.
Postępowanie: Lekarz cię zbada w celu ustalenia ogólnego zstanu zdrowia i omówi problemy. Zależnie od stopnia przygnębienia możesz otrzymać serię srodklów przeciwdepresyjnych i/lub hormonalnych. Czasem konieczne bywa skierowanie do poradni specjalistycznej. W razie stwierdzenia poważnej depresji, możesz zostać razem z dzieckiem przyjęta do szpitala, gdzie pod nadzorem stosuje się leczenie farmakologiczne i inne formy terapii.
Niestety nie możemy postawić wstępnej diagnozy na podstawie powyższych pytań i odpowiedzi. Skontaktuj się koniecznie z lekarzem!