Infekcja bakteryjna lub wirusowa może spowodować podniesienie temperatury ciała. Gorączka może wystąpić także w związku z przegrzaniem, na przykład podczas długiej zabawy na słońcu. Gdy dziecko ma gorączkę może sygnalizować złe samopoczucie, jego czoło może być rozpalone a ciało spocone. W takim wypadku zmierz dziecku temperaturę i jeśli wynik wskazuje ponad 38 stopni skontaktuj się z lekarzem. Skorzystaj też z poniższych pytań.
Przejdz do: WYSYPKA Z GORĄCZKĄ.
Infekcja ucha środkowego stanowi powszechny powód gorączki u dzieci. Jeżeli dziecko ostatnio było przeziebione to diagnoza jest bardzo prawdopodobna.
Zgłoś sie z dzieckiem do lekarza.
Jeżeli dziagnozę potwierdzi lekarz to prawdopodobnie zapisze dziecku antybiotyk oraz krople odtykające nos. Podczas leczenia mozna podawac dziecku paracetamol w płynie, który złagodzi ból i gorączkę.
Zwężenie dróg oddechowych wywołane stanem zapalnym spowodowane infekcją.
Oczekując na pomoc lekarską nalezy ułatwic dziecku oddychanie nawilżając powietrze parą. Dobrą metodą jest przeniesienie dziecka do łazienki i odkręcenie kurków z gorącą wodą. Dziecko prawdopodobnie zostanie umieszczone w szpitalu, gdzie podadzą mu tlen oraz dożylne kroplówki. W zależności od przyczyn zachorowania mogą zostać podane antybiotyki.
Prawidłowa częstość oddechu w stanie spoczynku na 30 sekund:
Noworodek do 1 roku życia - 25 do 30 oddechów na 30 sekund
Dzieci pomiedzy 1 a 2 rokim życia - 20 do 25 oddechów na 30 sekund
Dzieci pomiędzy 2 a 3 rokiem życia - 20 do 17 oddechów na 30 sekund
Dzieci pomiedzy 3 a 4 rokiem życia - 17 do 15 oddechów na 30 sekund
Dzieci pomiędzy 4 a 6 rokiem życia - od 15 do 13 oddechów na 30 sekund.
Infekcja w klatce piersiowej jest prawdopodobną przyczyną gorączki i przyśpieszonego oddechu. Prawdopodobieństwo infekcji jest wyższe jeśli dziecko w ciągu ostatnich tygodni było przeziębione.
Lekarz może zdecydować się na leczenie dziecka w domu pod ścisłym nadzorem lekarskim. W ostrych stanach zaleci umieszczenie dziecka w szpitalu. Leczenie polegac bedzie na zastosowaniu antybiotyków i paracetamolu. W czasie leczenia nalezy zadbac aby dziecko przyjmowało dużo płynów oraz żeby powietrze w pomieszczeniu w którym przebywa było odpowiednio nawilżone. Nawilżenie możemy uzyskac poprzez rozwieszenie mokrych ręczników na kaloryferach lub możemy zastosowac nawilżacze powietrza.
Przyczyna gorączki może byc ogólna infekcja wirusowa taka jak grypa. Grypa u dzieci niemal zawsze wywołuje gorączkę i kaszel.
Jeszcze do niedawna uważano, że grypę u dziecka można wyleczyć domowymi sposobami i zalecano udanie się do lekarza gdy po upływie 48 godzin stan dziecka się nie poprawiał. Aktualne zalecenia sa jednak inne. Waro natychmiast udac sie do lekarza aby nie dopuscić do groźnych powikłań pogrypowych.
Jeżeli w międzyczasie pojawi się wysypka może oznaczac to, że dziecko zachorowało na jedną z dziecięcych chorób zakaźnych takich jak mp. odra.
Świnka inaczej nagminne zapalenie przyusznic. Najczęściej powiększa się jedna lub obie ślinianki przyuszne, występuje silny ich ból. Pojawia się podwyższona temperatura, bóle głowy, w ustach od strony jamy ustnej można dostrzec zaczerwienione ujście przewodu ślinowego. Objawy nasilają się przez 2-3 dni i trwają około tygodnia, jednak nie dłużej niż 2.
Lekarz prawdopodobnie doradzi pozostawienie dziecka w domu, zażywanie paracetamolu oraz podawanie dużej ilości zimnych płynów które łagodzą dyskomfort. Powrót do zdrowia zajmuje około 7 do 10 dni.
Prawdopodobne zapalenie opon mózgowych na podłożu bakteryjnym lub wirusowym.
Dziecko prawdopodobnie zostanie zatrzymane w szpitalu gdzie wykonane zostana badania (punkcja lędźwiowa). W przypadku potwierdzenia zostanie zastosowane leczenie szpitalne. dziecku zostana podane dożylnie antybiotyki i płyny.
Gastroenteritis czyli zakażenie przewodu pokarmowego jest prawdopodobną przyczyną gorączki. Diagnoza ta jest tym bardziej pewna jeśli dziecku towarzyszą wymioty.
Jeżeli dziecko ma mniej niż 2 lata lub wymiotuje stale przez ponad 6 godzin zasięgnij porady lekarza.
Schemat postepowania leczniczego w przypadku zakażenia przewodu pokarmowego:
Dzień 1 - podawaj tylko czyste płyny.
Dzień 2 - Oprócz płynów podawaj jarzyny oraz niesłodzoną papkę owocową (pogniecione ziemniaki, tarte jabłko lub banan).
Dzień 3 - Do tego co było podane w dniu 2 dodać kurczaka i / lub zupki.
Dzień 4 - Do dotychczasowych składników dodaj chleb posmarowany margaryną - nie masłem, sucharki, jajka, rybe.
Dzień 5 - Mozna powrócic do normalnego menu poza podawaniem mleka i jego przetworów przez najbliższe 2 dni.
Prawdopodobną przyczyna gorączki i wskazanych przez Ciebie objawów są zapalenie gardła lub zapalenie migdałków lub angina.
Podaj dziecku paracetamol w celu złagodzenia dyskomfortu i aby obniżyc gorączkę. Skonsultuj sie z lekarzem.
Nie zmuszaj dziecka do jedzenia jeżeli ból utrudnia połykanie. Podawaj dziecku zimne napoje lub lody, które łagodzą stan zapalny. Jeżeli dziecko ma utrudniony oddech skontaktuj sie natychmiast z lekarzem.
Potencjalnym powodem gorączki i bolesnego oddawania moczu jest infekcja dróg moczowych. Zasiegnij porady lekarza.
Lekarz zleci przebadanie próbki moczu. Jeżeli wykaże ono zakażenie, to prawdopodobnie zaordynowane zostanie leczenie antybiotykowe. Podawaj dziecku duże ilości płynów.
Prawdopodobna przyczyną jest przegrzanie dziecka. Dziecko przebywające na słońcu zbyt długo łatwo ulega przegrzaniu co wywołuje gorączkę.
Połóż dziecko w chłodnym pokoju i skrop ciało letnią wodą jednocześnie chłodzić ciało wentylatorem. Podawaj mu dużo płynów, podaj paracetamol. Jeżeli mimo zabiegów temperatura dziecka w ciągu godziny nie spadnie zwróć sie do lekarza.
Zasięgnij porady lekarskiej. W wyniku powyższego wywiadu nie jestesmy w stanie określic przyczyn wystepowania gorączki.