...zwłaszcza zaburzenia hormonalne i chroniczna infekcja mogą być przyczyną zaburzeń płodności. Zasięgnij porady lekarza.
Bywa ona częstą przyczyną trudności z zajściem w ciążę. Jeśli współżyjesz z parterem rzadziej niż 3 razy w tygodniu, zmniejsza się prawdopodobieństwo obecności plemników w macicy w momencie uwolnienia komórki jajowej.
Sposoby domowe: Postaraj się zwiększyć intensywność życia seksualnego. Jeśli w ciągu kolejnych 2 miesięcy nie zajdziesz w ciążę lub problemy seksualne powstrzymają cię przed częstszym odbywaniem stosuków, zasięgnij porady lekarza.
Jeśli zapobiega on jajeczkowaniu lub obniża częstotliwość jego występowania, może wyjaśniać trudności z zajściem w ciążę. Zasięgnij porady lekarza.
Postępowanie: Lekarz prawdopodobnie skieruje do specjalistycznego szpitala w celu przeprowadzenia badań obejmujących analizę krwi, moczu, wyłyżeczkowanie i laparoskopię. Jesli wykażą one zaburzenia hormonalne, prawdopodobnie zostaną przepisane dodatkowe hormony.
Mogła ona wystąpić w wyniku infekcji (występującej czasem po przerwaniu ciąży) lub ciąży pozamacicznej, tym samym uniemożliwiając zapłodnienie komórki jajowej. Skontaktuj się z lekarzem.
Postępowanie: Jeśli lekarz poderzewa taką przyczynę trudności poczęcia, prawdopodobnie skieruje do specjalisty, który zleci badania, m.in.laparoskopię,która czasem wystarcza do usuniięcia drobnych pzeszkód, w innych przypadkach podejmowany jest zabieg udrożnienia jajowodów. W razie niepowodzenia tych metod lekarz może zaproponować zapłonienie in vitro.
Niestety, nie możemy postawić wstępnej diagnozy. Problem może polegać na braku jajeczkowania, nawet jeśli miesiączkujesz na pozór normalnie, bądź na biochemicznej niezgodności wydzieliny pochwowej z nasieniem partnera. Może być też i tak, że przyczyna leży po stronie partnera. W każdym przypadku konieczne są dalsze badania.