Choroba mogła cię tak dalece osłabić, że nastąpiło czasowe obniżenie poziomu potrzeb seksualnych. Skutek taki mogą wywołać zwłaszcza infekcje wirusowe, jak grypa i gorączka gruczołowa. Po całkowitym wyzdrowieniu zainteresowanie aktywnością seksualną powinno wrócić do normy. Zasięgnij porady lekarza, jeśli tak się nie stanie i/lub utrzymują się inne objawy.
...stanowi dla kobiety wyzwanie pod względem fizycznym i emocjonalnym. Nie tylko sam poród jest wyczerpującym przeżyciem, ale pielęgnacja noworodka, wymagającego opieki przez całą dobę, może wywoływać zmęczenie i nie pozostawiać już dość energii na aktywność seksualną. Kobiety, którym po porodzie założono szwy, mogą także przez kilka tygodni odczuwać ból i starać się odsuwać podjęcie aktywnego życia seksualnego z obawy przed nim lub dalszymi urazami.
Sposoby domowe: Jeśli sądzisz, że przyczyną utraty zainteresowań seksualnych jest przemęczenie, postaraj się, aby partner to zrozumiał. Omów z nim sposoby odciążenia cię, np. przez ustalenie, że będziecie w nocy na zmianę wstawać, by nakarmić dziecko. Pomocne może okazać się także znalezienie czasu na seks w ciągu dnia, a nie odkładanie go do wieczora, kiedy zmęczenie bywa przeszkodą trudną do przezwyciężenia. Jeśli obawiasz się bolesności stosunku, spróbuj zastosować galaretkę zwilżającą. Podziel się wątpliwościami z lekarzem, który być może zdoła pomóc, a na pewno cię zbada w celu sprawdzenia, czy pochwa jest już całkowicie wygojona.
Powodują zakłócenia rytmu miesiączkowego, mogą wpływać także na spadek zainteresowania aktywnością seksualną. Zasięgnij porady lekarza.
Postępowanie: Jeśli po przeprowadzeniu wywiadu i badania lekarz poweźmie podejrzenie takich niedomagań, prawdopodobnie poleci wykonanie analizy krwi. W razie odkrycia zaburzeń hormonalnych, podanie hormonów uzupełniających powinno poprawić stan.
Może on łatwo wpływać na poziom potrzeb seksualnych. Po uporaniu się z przyczyną zmartwienia, zainteresowanie aktywnością seksualną powinno powrócić. Trzeba jednak, aby partner zrozumiał naturę kłopotów. Jeśli problemów nie da się łatwo rozwiązać lub zainteresowanie seksem nie powraca do normy, zasięgnij porady lekarza.
Depresja często wywołuje utratę zainteresowania aktywnością seksualną.
Przejdź do pytań dotyczących DEPRESJI.
Może powodować u niektórych kobietr rezygnację z aktywności seksualnej. Zasięgnij porady lekarza.
Postępowanie: Lekarz przedyskutuje z tobą obawy i najskuteczniejszą w danym wypadku metodę zapobiegania poczęciu. Istnieje kilka sposobów całkowicie zabezpieczających przed zajściem w ciążę. Jeśli lekarz nie zdoła rozwiać twoich obaw lub niezawodny środek antykoncepcyjny jest nieodpowiedni lub nieakceptowany, możesz otrzymać skierowanie do specjalistycznego ośrodka poradnictwa.
Np. brak orgazmu u kobiet lub przedwczesny wytrysk u mężczyzn, mogą często wywoływać u jednego lub obojga partnerów utratę zainteresowania seksem. Zasięgnij porady lekarza.
Postępowanie: Lekarz zechce omówić problem z obojgiem partnerów. Zależnie od natury zaburzenia, może służyć radą i zastosować terapię i/lub skierować do specjalisty.
...lub brak porozumienia w jakiejś kwestii mogą prowadzić do konfliktów w związku, wpływających także na wzajemne odczucia seksualne.
Sposoby domowe: Porozmawiaj z partnerem i wyjaśnijcie sobie wpływ problemów i nieporozumień na wzajemne odczucia. Jeśli uznasz, że sytuacja nie uległa poprawie po pełnej i szczerej dyskusji, zasięgnij porady lekarza. Prawdopodobnie zbada cię, by wykluczyć ewentualne dolegliwości fizyczne i może zasugerować skorzystanie z pomocy w punkcie poradnictwa rodzinnego oraz - być może - seksualnego.
Po okresie fascynacji nowością jest częstą przyczyną zmniejszenia potrzeb seksualnych.
Sposoby domowe: Szczera, nie pozostawiająca niedomówień rozmowa z partnerem może pomóc. Jeśli związek jest trwały i harmonijny pod innymi względami, warto nadać mu nowy impuls, np. wyjeżdżając razem na wakacje lub podejmując wspólnie nowe przedsięwzięcie. Próba nowych form uprawiania miłości bywa również pomocna. Jeśli te sposoby zawiodą, zasięgnij porady lekarza, który może zalecić skorzystanie z wizyty u seksuologa.
Odczuwanie pociągu płciowego tylko do przedstawicieli własnej płci jest normalną orientacją seksualną dla co najmniej 5% populacji. Wiele homoseksualnych kobiet (lesbijek) zdaje sobie sprawę ze swoich preferencji od okresu dojrzewania, niektóre jednak uświadamiają sobie ten fakt znacznie później.
Niestety trudno postawić wstępną diagnozę na podstawie tych danych. Skontaktuj się z lekarzem.