Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Zbyt częste oddawanie moczu (częstomocz)

data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Częstotliwość oddawania moczu jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników, takich jak ilość spożytych płynów, siła mięśni pęcherza lub nawyków. Z reguły kobiety wykonują tą czynność od 2 do 6 razy dziennie. Zdarza się, że częstotliwość siusiania zwiększa się bez wyraźnej przyczyny, co staje się kłopotliwe i dokuczliwe. Przyjmuje się, że tzw. częstomocz dzienny występuje, kiedy oddajemy mocz w małych porcjach,częściej niż siedem razy w ciągu dnia. Częstomocz nocny zaś to wybudzanie się z uczuciem potrzeby oddania moczu dwa lub więcej razy w ciągu nocy.

Jeśli zauważymy u siebie takie objawy, należy udać się do lekarza, który najprawdopodobniej skieruje nas nas badania, których wyniki pozwolą wykluczyć zakażenie dróg moczowych (leukocyturia, ropomocz, posiew moczu), cystografia i badanie urodynamiczne. Lekarz sprawdzi też, czy nie grozi nam rak gruczołu krokowego (którego objawem jest m.in. częstomocz całodobowy z większym nasileniem w godzinach nocnych). Częstomocz występuje też w momencie, w którym pęcherz jest uciskany z zewnątrz - np. podczas ciąży lub też guzów w obrębie miednicy mniejszej.

 



Zastrzeżenie
Zaprezentowane dane są jedynie wstępną diagnozą. Nie możesz opierać na nich leczenia.