Częstotliwość oddawania moczu jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników, takich jak ilość spożytych płynów, siła mięśni pęcherza lub nawyków. Z reguły kobiety wykonują tą czynność od 2 do 6 razy dziennie. Zdarza się, że częstotliwość siusiania zwiększa się bez wyraźnej przyczyny, co staje się kłopotliwe i dokuczliwe. Przyjmuje się, że tzw. częstomocz dzienny występuje, kiedy oddajemy mocz w małych porcjach,częściej niż siedem razy w ciągu dnia. Częstomocz nocny zaś to wybudzanie się z uczuciem potrzeby oddania moczu dwa lub więcej razy w ciągu nocy.
Jeśli zauważymy u siebie takie objawy, należy udać się do lekarza, który najprawdopodobniej skieruje nas nas badania, których wyniki pozwolą wykluczyć zakażenie dróg moczowych (leukocyturia, ropomocz, posiew moczu), cystografia i badanie urodynamiczne. Lekarz sprawdzi też, czy nie grozi nam rak gruczołu krokowego (którego objawem jest m.in. częstomocz całodobowy z większym nasileniem w godzinach nocnych). Częstomocz występuje też w momencie, w którym pęcherz jest uciskany z zewnątrz - np. podczas ciąży lub też guzów w obrębie miednicy mniejszej.
Możliwa jest moczówka cukrowa (cukrzyca). Zaburzenie to wywoływane jest niedostatecznym wydzielaniem insuliny, potrzebnej organizmowi do pobierania energii z cukrów i węglowodanów zawartych w pożywieniu. Zasięgnij porady lekarza.
Postępowanie: Lekarz prawdopodobnie zaleci badania laboratoryjne moczu i krwi. W razie potwierdzenia diagnozy potrzebne może być leczenie farmakologiczne lub regularne zastrzyki insuliny. Lekarz udzieli też wskazówek dietetycznych i podkreśli znaczenie regularnego odżywania się. Należy zasięgnąć specjalnej porady, jeśli zamierzasz mieć dziecko, ponieważ choroba niesie za sobą ryzyko zarówno dla matki, jak i dla nienarodzonego dziecka.
...(znajdująca się w kawie, herbacie, kakao i niektórych napojach, np. coca-coli) może zwiększać produkcję moczu.
Sposoby domowe: Postaraj się ograniczyć spożycie napojów alkoholowych i zwierających kofeinę. Jeśli to nie pomoże, zasięgnij porady lekarza.
...zwłaszcza zapobiegające zatrzymaniu płynów w organizmie, powodują wzrost produkcji moczu. Omów problem z lekarzem.
Mogą one powodować częste oddawanie moczu. Nie ma powodów do niepokoju.
Powoduje ucisk na pęcherz, przez co może wywoływać wzrost częstotliwości oddawania moczu. Jest to zjawisko normalne i jeden z najwcześniejszych sygnałów ciąży. Po upływie 4. miesiąca ciąży oddawanie moczu przestaje stanowić problem, chociaż może powrócić pod koniec ciąży. Raczej nie ma powodów do niepokoju, chyba że odczuwasz ból lub dyskomfort. Należy jednak wspomnieć o tym objawie lekarzowi, który może zechcieć przeprowadzić badania wykluczające ewentualność infekcji.
To stan, kiedy nawet niewielka ilość moczu wywołuje silną potrzebę jego oddawania i czasem może to nadtgąpić przed dojściem do toalety. Zasięgnij porady lekarza.
Lekarz cię zbada i prawdopodobnie poprosi o próbkę moczu do analizy w celu wykluczenia możliwości onfekcji. Może także skierować na badanie funkcji pęcherza. Czasem kontrolę nad pęcherzem można poprawić przez ćwiczenia, polegające na jak najdłuższym zatrzymywaniu moczu. Pomocne mogą być również ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy. Lekarz może przepisać środki rozkuczowe na rozluźnienie mięśni pęcherza i uspokojenie nerwów regulujących jego skurcze. W rzadkich wypadkach zalecana bywa operacja.
Przejdź do pytań związanych z BRAKIEM KONTROLI NAD PĘCHERZEM MOCZOWYM.
Porozmawiaj z lekarzem, jeśli nie potrafisz postawić diagnozy na podstawie tego diagramu, a częstotliwość oddawania moczu jest tak znacna, że budzisz się częściej nić raz czy dwa razy w ciągu nocy i stan taki utrzymuje się przez ponad tydzień.