... jest często przyczyną występowania u niektórych kobiet obfitszych miesiączek. Samo w sobie nie stanowi to powodu do niepokoju, ale należy omówić problem z lekarzem, który wykluczy anemię i zaproponuje leczenie.
Postępowanie: Jeśli na podstawoie badania lekarz poweźmie podejrzenie anemii, prawdopodobnie pobierze do analizy próbkę krwi. W razie stwierdzenia niedokrwistości, zapewne przepisze żelazo w tabletkach i doradzi zmianę sposobu odżywiania. Omówi także możliwość kurcacji hormonalnej lub zaleci przeprowadzenie ŁYŻECZKOWANIA MACICY.
Domaciczna wkładka antykoncepcyjna może wywoływać jako skutek uboczny obfitsze krwawienia miesiączkowe. Nie stanowi to powodu do niepokoju, jeśli nasilenie krwawienia jest nieznaczne, ale przy krwawieniu znacznie obfitszym niż zwykle zasięgnij porady lekarza.
Wczesne poronienie jest możliwą przyczyną pojedynczej, spóźnionej i obfitej miesiączki, jeśli prowadzisz aktywne życie seksualne, a zwłaszcza gdy ta miesiączka była bardziej bolesna niż pozostałe. Jednak także normalna miesiączka może być obfitsza niż zwykle. Jeśli sądzisz, że mogło nastąpić poronienie, koniecznie udaj się do lekarza! W innym wypadku nie ma potrzeby podejmowania szczególnych działań, chyba że krwawienie jest wyjątkowo silne lub następna miesiączka również jest obfita.
Takie zmiany to np. włókniaki i mięśniaki (łagodne nowotwory) lub gruczolistość (wytwarzanie błony poza macicą). Mogą być one przyczyną bolesnej i obfitej miesiączki. Zasięgnij porady lekarza.
Postępowanie: Lekarz prawdopodobnie wykona badanie przez pochwę i może zalecić wykonanie ŁYŻECZKOWANIA i być może LAPAROSKOPII. W razie stwierdzenia włókniaków lub mięśniaków, mogą one zostać usunięte chirurgicznie. Sporadycznie, przy wyjątkowo dokuczliwym rozroście tkanki i deklaracji, że kobieta nie chce mieć dzieci, może zostać zalecone wycięcie macicy. Gruczolistość leczy się długotrwałą kuracją hormonalną.
Te łagodne nowotwory mogą powodować wzrost intensywności i wydłużenie miesiączki. Jest to szczególnie prawdopodobne, jeśli masz ponad 35 lat. Zasięgnij porady lekarza.
Postępowanie: Lekarz zwykle potrafi wykryć włókniaki i mięśniaki w trakcie badania przez pochwę. W razie potwierdzenia diagnozy może przepisać kurację hormonalną w celu igraniczenia krwawienia. Jeśli to nie poskutkuje, może być potrzebne WYŁYŻECZKOWANIE. Duże, dokuczliwe mięśniaki i włókniaki powinny zostać usunięte chirurgicznie. Czasami zalecane bywa usunięcie macicy.
Niestety, nie możemy stwierdzić, co ci dolega. Koniecznie skontaktuj się z lekarzem!