Dzieci karmione piersią często szybko przybierają na wadze. Jest to najbardziej widoczne pomiędzy 2 a 4 miesiącem życia. Stan taki jest zupełnie prawidłowy i nie wymaga przeciwdziałań. Jeżeli jednak dziecko przekracza normę na siatce centylowej zgłoś się do lekarza.
Siatka centylowa dla dziewczynek:
Siatka centylowa dla chłopców:
Dzieci karmione butelką niekiedy nadmiernie przybierają na wadze ponieważ piją zbyt dużo mleka zaspakajając tym samym bardziej pragnienie niż głód.
O ile to możliwe i dziecko już jest w takim wieku wypróbuj metodę dwóch posiłków w ciągu dnia. Jeden poranny i drugi popołudniowy. W międzyczasie podawaj dziecku przegotowaną wodę.
Pokarmy bogate w kalorie takie jak suchary, ciastka, słodycze czy też napoje słodzone cukrem lub tłuste pokarmy mogą doprowadzić do otyłości dziecka. Należy wyłączyć z diety dziecka wszystkie słodkie i pieczone potrawy. Nie są one bowiem potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka. W zamian możesz zaoferować dziecku owoce, warzywa.
Także fabrycznie przygotowywane pokarmy dla dzieci zawierają zazwyczaj więcej kalorii niż posiłki przygotowywane w domu. Należy więc kontrolować ilośc kalorii jaką dostarczamy dziecku podając mu gotowe produkty. Jeżeli dziecko pije słodzone soki to można je zastąpić wodą lub rozcieńczonymi i niesłodzonymi sokami owocowymi.
Dziecko najprawdopodobniej odczuwa przyjemność z jedzenia przez co zjada więcej niż potrzebuje tego organizm dziecka.
Można wprowadzić do diety pokarmy objętościowe ale zawierające mniej kalorii takie jak warzywa i owoce.
Fabrycznie gotowe odżywki dla niemowląt zazwyczaj zawierają więcej kalorii niż posiłki przygotowywane w domu, zatem należy kontrolować ilość dostarczanych dziecku kalorii. Należy też kontrolować spożycie mleka jeśli dziecko jeszcze je pije i spróbować zastąpić je po części wodą lub niesłodzonymi i rozcieńczonymi sokami owocowymi.
Możesz także zasięgnąc porady lekarza w celu ograniczenia przyrostu ciężaru ciała.
Najczęstszym powodem nadmiernego przybierania na wadze dzieci jest objadanie się w rodzinie. Jest to nawyk bardzo powszechny w którym rodzina je zbyt wiele lub lub je nieodpowiednią żywność. Może w diecie rodzinnej jest zbyt wiele słodyczy i tłustych pokarmów. Jeżeli cała rodzina ma nadwagę to należy zmienić nawyki żywieniowe całej rodziny na zdrowsze. Zobacz dział Zdrowe żywienie.
Inną przyczyna może zmuszanie dziecka do jedzenia. Nie powinniśmy zmuszać dziecka do zjedzenia zawsze wszystkiego co ma na tależu niezaleznie od jego apetytu. Zmuszanie dziecka do jedzenia też może prowadzić do nadwagi.
Jedzenie jako czynnik podnoszenia na duchu - jest rzadkim przypadkiem jednak nie należy go wykluczyć. Napięcia i lęk ogą powodować, że dziecko nadmiernie często sięga po jedzenie. Utrzymujący się taki stan może doprowadzić do nawyku niekontrolowanego jedzenia.
Niezmiernie rzadko w takich przypadkach występują problemy natury medycznej. Należy się jednak i z nimi liczyć. Jeżeli dziecko okazuje także inne objawy, które nas niepokoją, powinniśmy się z nim zgłosić do lekarza.
3 Zasady chroniące dziecko przed nadwagą:
- Zadbajmy aby cała rodzina stosowała zdrową dietę.
- Zwracajmy uwagę na apetyt dziecka i nidgy nie zmuszajmy go do jedzenia.
- Unikajmy nagradzania i karania za pomocą nagród (np. dostaniesz cukierka jak coś zrobisz). Takie postepowanie może nadać jedzeniu charakter emocjonalny i w przyszłości być powodem kłopotów dietetycznych.
Nabyte we wczesnym dzieciństwie niezdrowe nawyki żywieniowe przechodzą w okres młodzieńczy i na wiek dojrzały. Często dzieje się to niepostrzeżenie.
Dziecko prawdopodobnie zorientuje się, że ma problemy z nadwagą co wprawi je w zakłopotanie. Rodzice powinni udzielić dziecku maksymalnego wsparcia i podjąć razem z nim próbę schudnięcia. Radzimy skontaktować się z dietetykiem lub lekarzem rodzinnym w celu omówienia najlepszego sposoby pozbycia się nadwagi.
Nagłe przybieranie na wadze w czasie wchodzenia w okres dojrzewania jest zjawiskiem naturalnym i nie powinno budzić w nas niepokoju. Dzieje się tak szczególnie wśród dziewczynek. Niewielki przyrost ciężaru ciała może być także związany ze zmianami hormonalnymi.
Nadmierne przybranie na wadze może być związane z objadaniem się dziecka, prawdopodobnie w wyniku niepewności uczuciowej.
Jeżeli nadwaga jest niewielka to nie ma powodu do obaw poza zwróceniem uwagi na to by próbować równoważyć dietę dziecka poprzez ich urozmaicanie. W przypadku znacznego przybrania na wadze w krótkim czasie należy zgłosić się do lekarza.