Jedną z możliwości jest wrzodziejące zapalenie okrężnicy (jelita grubego), przy którym wzdłuż jelit wytwarza się pierwotny stan zapalny. Jeżeli ostatnio przebywał zagranicą, musisz wziąć pod uwagę możliwość czerwonki (biegunka podróżnych).
Postępowanie: Może być potrzebna hospitalizacja w celu wykonania kontrastowego prześwietlenia przewodu pokarmowego, wziernikowania esicy (sigmoidoskopia) i analiza kału. W razie stwierdzenia wrzodziejącego zapalenia okręznicy prawdopodobnie zostanie zalecona lekka dieta i mogą zostać podane środki przeciwzapalne.
Hemoroidy mogą być przyczyną Twoich dolegliwości. Hemoroidy to nabrzmiałe żyły wokół odbytu zwane także guzami krwawniczymi. Hemoroidy są najczęsciej spotykaną chorobą, która powoduje pojawienie sie krwi w kale. Ponieważ krew w kale jest także objawem wielu poważnych schorzeń należy je wykluczyć.
Postępowanie: Jeżeli lekarz stwierdzi hemoroidy to zastosuje leczenie. Prawdopodonie przepisze krem lub czopki wspomagające ustępowanie hemoroidów i jednocześnie zmniejszające dolegliwości. Jeżeli hemoroidy utrzymają się lub są wyjątkowo dokuczliwe, lekarz może skierować Cię do ambulatorium w celu poddania się leczeniu polegającemu na wszczyknięciu do hemoroidów specjalnej substancji powodującej cofnięcie się choroby lub zostosowany zostanie zabieg kriochirurgiczny. W innych przypadkach można zastosować metodę podwiązania polegającą na umieszczeniu ciasnej opaski wokół podstawy nabrzmiałej żyły co powinno skutkować jaj zanikiem w ciągu kilku następnych dni. Chirurgiczne usuniecie hemoroidów aktualnie stosuje rzadko.
Zalecenia: Należy pamietać o spożywaniu dużych ilości pokarmów zawierającycg błonnik. Pozwala to utrzymać odpowiednią konsystencję kału przez co zapobiegamy bolesnym zaparciom nasilającym dolegliwości. ważne jest także unikanie napinania mięśni przy wydalaniu kału. Zapobiega to powstawaniu wysokiego ciśnienia krwi w nabrzmiałych żyłach. Ważne jest także utrzymanie odbytu w czystości i dokładne osuszanie go po wypróznieniu.
Żelazo w tabletkach często powoduje ciemnienie kału i może wywoływać zaparcia.
Omów ten problem z lekarzem.
Możliwy jest krwotok w przewodzie pokarmowym. Najczęściej spotykane krwotoki w przewodzie pokarmowym pochodza z wrzodów żołądka.
Postępowanie: Lekarz prawdopodobnie skieruje Cię na badania: endoskopię lub panendoskopię, kontrastowe prześwietlenie przewodu pokarmowego, biopsje błony żołądka. Wyniki tych badań pozwolą ujawnić przyczynę zaobserwowanych objawów.
Mozliwa żłótaczka wynikająca z zaburzeń czynności wątroby lub woreczka żółciowego.
Zasięgnij porady lekarza.
Postępowanie: Lekarz prawdopodobnie pobierze do badania próbki krwi i kału. Po rozpoznaniu zaleci dalsze dokładne badania w celu określenie przyczyny choroby.
Prawdopodobne jest złe wchłanianie pokarmów, czyli niezdolnośc układu trawiennego do własciwego rozkładania pokarmów lub odpowiedniego wchłaniania do krwiobiegu składników pokarmowych. Jasny kał może jednak pojawić się także kilka dni po napadzie biegunki i/lub wymiotach.
Zasięgnij porady lekarza.
Postepowanie: Jeśli lekarz podejrzewa złe wchłanianie pokarmów, może porać do analizy próbki krwi i kału. Pozwoli to okreslic poziom protein, tłuszczów i substancji mineralnych. Po rozpoznaniu przychyn dolegliwości lekarz zleci dalsze badania lub leczenie.
Opisane przez Ciebie objawy nie są typowe. Zasięgnij porady lekarza w celu zdiagnozowania przyczyn.