Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Próchnica zębów


opis, objawy

Wrażliwość na skrajne temperatury (zimno i ciepło) oraz słodki i kwaśny smak. Tkliwość przy żuciu lub szczotkowaniu. Ubytki w zębach (dziury). Przykry zapach z ust. Ból zębów, gdy choroba dosięga miazgi zębowej.

Próchnica zębów


przyczyny zachorowania

Osad nazębny, czyli szorstka, lepka warstwa pokrywająca zęby, która składa się z resztek jedzenia, bakterii i śliny. Jeśli zęby nie są dość często szczotkowane i czyszczone nitką, osad narasta na zębach, zwłaszcza wzdłuż krawędzi dziąseł. Kwasy, wytwarzane przez bakterie rozkładające słodkie produkty, niszczą szkliwo - jest to początek próchnicy.

Próchnica zębów


następstwa i powikłania

Owrzodzenie dziąsła lub ropień dziąsła. Zniszczenie i utrata zęba. Zapalenie i zniszczenie tkanek okołozębowych. W przypadku długo nie leczonych powikłań może dojść do rozwoju zakażenia krwi i choroby reumatycznej.

Próchnica zębów


jak zapobiegać

Regularnia higiena zębów szczoteczką i nitką. W razie bólu zęba przyjmowanie leków przeciwbólowe, dostępne bez recepty. Rzadkie spożywanie słodkich i lepkich produktów.

Próchnica zębów


wizyta u lekarza

Gdy ból zęba nie ustępuje po zażyciu srodków przecibólowych.

Próchnica zębów


jak można sobie pomóc

Codzienna higiena jamy ustnej (szczotkowanie zębów), unikanie słodkich i lepkich produktów, systematyczne oczyszczanie zębów u dentysty, używanie pasty z fluorem.

Próchnica zębów


jak się leczy

Usunięcie (za pomocą borowania) zniszczonej części i wypełnienie ubytku (plomba). Przeprowadzenie leczenia kanałowego. Usunięcie zęba, jeśli próchnica jest zbyt zaawansowana. Zastosowanie środeka uszczelniający zęby w celu przeciwdziałania dalszej próchnicy.


Zobacz także:

zapraszamy na forum