Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna

Ostra niewydolność krążenia


opis, objawy

Objawia się nagłym, szybko postępującym osłabieniem ogólnym, uczuciem narastającej duszności, postępującym zblednięciem, zimnym potem, przyspieszoną lub niewymiarową akcja serca, przyspieszonym i słabo wyczuwalnym tętnem, bólem koło serca z wrażeniem bezładnej, niemiarowej, wolnej lub znacznie przyspieszonej akcji serca, ciężkim oddechem, charczącym, ze słyszalnym odgłosem jakby "gotującej się wody" w drogach oddechowych, nagłym wystąpieniem bólu w klatce piersiowej, sinicą na twarzy i górnej części tułowia ze znacznie odczuwaną dusznością, zlewnym potem i znikającym tętnem, nagłą utratą przytomności, zaburzeniami mowy, wystąpieniem asymetryczności rysów twarzy, mniej lub bardziej wyraźny niedowładem którejś z kończyn.


Ostra niewydolność krążenia


przyczyny zachorowania

Nagłe zaburzenie pracy serca, niewydolność lewej komory serca przy obrzęku płuc, ostra prawokomorowa niewydolność krążenia w następstwie zatoru w łożysku naczyniowym w tętnicy płucnej, uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego.


Ostra niewydolność krążenia


ryzyko zachorowania

Do wzrostu zachorowań przyczynia się większa skuteczność zabiegów kardiochirurgicznych, Częściej chorują także ludzie cierpiący nad podwyższone ciśnienie tętnicze, które nie leczone obciąża serce. U ludzi młodych ważnym czynnikiem ryzyka są wady wrodzone.


Ostra niewydolność krążenia


następstwa i powikłania

Obrzęk płuc, zagrażające życiu zaburzenia rytmu serca, nagła śmierć sercowa.


Ostra niewydolność krążenia


jak zapobiegać

Podstawowym postępowaniem zapobiegającym wystąpieniu niewydolności krążenia jest odpowiednie i systematyczne leczenie chorób, które mogą do niej doprowadzić.


Ostra niewydolność krążenia


wizyta u lekarza

Wystąpienie objawów jest wskazaniem do pilnego wezwania lekarza.


Ostra niewydolność krążenia


jak można sobie pomóc

Dieta powinna zawierać najmniejszą, jak to możliwe, ilość soli kuchennej, duże ilości witamin, mikro- i makroelementów oraz małą ilość tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. W przypadku niewydolności krążenia jakiegokolwiek stopnia częste kontrole lekarskie i odpowiednie stosowanie się do zaleceń lekarza mają duży wpływ na przebieg choroby.


Ostra niewydolność krążenia


jak się leczy

W przypadku zaostrzenia niewydolności krążenia wskazany jest pobyt w szpitalu w celu dokładniejszej diagnostyki i odpowiedniej modyfikacji leczenia. W przypadku ustabilizowanej niewydolności krążenia możliwa jest kontrola i leczenie ambulatoryjne. Zakres aktywności fizycznej zależy od stopnia niewydolności krążenia. Terapia zwykle jest wielolekowa i ma na celu zmniejszenie ilości gromadzących się płynów w organizmie, poprawę kurczliwości serca, wyrównanie licznych zaburzeń neurohormonalnych towarzyszących niewydolności, działanie antyarytmiczne i uzupełnienie niedoboru poziom potasu. Leki dobiera się w zależności od przyczyny niewydolności krążenia i aktualnego stanu pacjenta. W przypadku wad zastawkowych wykonuje się korekcję chirurgiczną lub wszczepia sztuczne zastawki. W przypadku zaawansowanej niewydolności krążenia jedynym sposobem postępowania pozostaje przeszczep serca.



Zobacz także:

zapraszamy na forum