Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Odwarstwienie siatkówki


opis, objawy

Rozwarstwienie siatkówki ma bardzo charakterystyczne objawy. W pierwszym momencie widzimy błysk a następnie opadającą lub podnoszącą się ciemną zasłonę. Następnie powraca widzenie ale zniekształcone lub postrzegamy jedynie natężenie światła. Ostrzeżenie przed odwarstwieniem siatkówki jest zaburzenie widzenia polegające na tym, że widzimy jakby przez mgłę lub dym. Takie widzenie, szczególnie w ciemnościach, oznacza odwarstwienie się ciała szklistego. Jest to pierwszy przyczynek do odwarstwienia siatkówki.

Odwarstwienie siatkówki


przyczyny zachorowania

Odwarstwienie siatkówki jest efektem wad zwyrodnieniowych obwodowych części siatkówki lub urazu mechanicznego. Występuje także jako skutek operacji zaćmy.

Odwarstwienie siatkówki


ryzyko zachorowania

Ryzyko występowania odwarstwienia siatkówki rośnie wraz z wiekiem. Także osoby z wysoką krótkowzrocznością (powyżej 6 dioptrii) są narażone na odwarstwienie siatkówki. Rzadziej występuje jako efekt urazów mechanicznych.

Odwarstwienie siatkówki


następstwa i powikłania

Odwarstwienie siatkówki może doprowadzić do całkowitej ślepoty.

Odwarstwienie siatkówki


jak zapobiegać

Nie ma możliwości zapobiegania nie licząc unikania urazów.

Odwarstwienie siatkówki


wizyta u lekarza

Jeśli zauważyłeś u siebie ww. objawy natychmiast udaj się do lekarza.

Odwarstwienie siatkówki


jak można sobie pomóc

Samodzielnie nie można pomóc sobie.

Odwarstwienie siatkówki


jak się leczy

Leczenie odwarstwienia siatkówki polega na operacji ponownego połączenia siatkówki. Czym szybciej zostanie ona wykonana tym szansa na udany zabieg jest większa. Operacja jest skomplikowana i wykonują ją zazwyczaj już doświadczeni lekarze. Nie poddanie się operacji prowadzi d całkowitej utraty wzroku.


Zobacz także:

zapraszamy na forum