Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Miażdżyca, Miażdżyca tętnic


opis, objawy

Miażdżyca tętnic występuje jako naturalny proces starzenia się organizmu. Bezpośrednio nie odczuwamy jej. Ujawnia się dopiero w momencie skutków.

Miażdżyca, Miażdżyca tętnic


przyczyny zachorowania

Wysoki poziom cholesterolu i wysokie ciśnienie krwi sprzyjają powstawaniu na ściankach tętnic lipidów (tłuszczowców). W miejscach tych powstają zmiany (kaszaki) co z kolei wpływa na odkładanie się kolejnych warstw innych substancji (np. wapnia ? stąd popularne ?zwapnienie tętnic?). W ten sposób stopniowo zwęża się tętnica nie doprowadzając odpowiednich ilości krwi do narządów.

Miażdżyca, Miażdżyca tętnic


ryzyko zachorowania

Miażdżyca tętnic występuje znacznie częściej u osób palących tytoń i mających wysoki poziom cholesterolu we krwi. Zdecydowanie mężczyźni są bardziej narażeni na Miażdżycę tętnic. Inna grupą ryzyka są chorzy na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze lub niewydolnośc nerek.

Miażdżyca, Miażdżyca tętnic


następstwa i powikłania

Miażdżyca tętnic jest bezpośrednią przyczyna takich chorób jak: zaburzenia ukrwawienia, niewydolność nerek, dusznica bolesna, zawał serca, udar mózgu.

Miażdżyca, Miażdżyca tętnic


jak zapobiegać

Przede wszystkim stosować należy dietę niskocholesterolową oraz zaprzestać palenia tytoniu. W znacznym stopniu może nas to uchronić przed wieloma powikłaniami spowodowanymi Miażdżyca tętnic.

Miażdżyca, Miażdżyca tętnic


wizyta u lekarza

Ponieważ miażdżyca nie powoduje objawów często nie wiemy, że rozwija się w naszym organiźmie. Jednak jeśli zauważymy niepokojące nas objawy pownniśmy się udać do lekarza.

Miażdżyca, Miażdżyca tętnic


jak można sobie pomóc

W przypadku wystąpienia już choroby nie możemy sobie pomóc samodzielnie.

Miażdżyca, Miażdżyca tętnic


jak się leczy

Ze względu na wiele chorób będących wynikiem miażdżycy tętnic, leczenie zależy od rodzaju schorzenia.


Zobacz także:

zapraszamy na forum