Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Krótkowzroczność, Oko krótkowzroczne

data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Krótkowzroczność, Oko krótkowzroczne


opis, objawy

Krótkowzroczność polega na tym, że przedmioty znajdujące się w bliskiej odległości ? do 5 metrów ? widziane są ostro. Przedmioty położone dalej są widziane nieostro, cały obraz jest zamazany.

Krótkowzroczność, Oko krótkowzroczne


przyczyny zachorowania

Przyczyną występowania objawów krótkowzroczności jest to, że obraz nie jest przekazywany bezpośrednio na siatkówkę oka a tuż przed nią. Jest to wynik zbyt długiej gałki ocznej. Niekiedy krótkowzroczność jest wynikiem dużej wypukłości soczewki oka lub rogówki.

Krótkowzroczność, Oko krótkowzroczne


ryzyko zachorowania

Nasilenie się krótkowzroczności może nastąpić w wyniku działań zewnętrznych takich jak złe oświetlenie, przeciążenia psychiczne a także fizyczne oraz uszkodzenia mechaniczne oka. Także przyjmowanie niektórych leków oraz wzrost poziomu cukru we krwi powoduje krótkotrwałą i przemijającą krótkowzroczność.

Krótkowzroczność, Oko krótkowzroczne


następstwa i powikłania

Do najczęstszych powikłań krótkowzroczności należy zaliczyć ?ślepotę nocną?. W przypadku wysokiej krótkowzroczności (określa się ją jako -6 -8 dioptrii) mogą pojawić się uszkodzenia siatkówki oka. W niektórych przypadkach może dojść do odklejenia się siatkówki i krwawienia siatkówki.

Krótkowzroczność, Oko krótkowzroczne


jak zapobiegać

Aby zapobiegać krótkowzroczności należy przestrzegać przede wszystkim zasad ?dobrej pracy?. Pomieszczenie w którym pracujemy powinno być dobrze oświetlone, odległość oka od monitora powinna wynosić minimum 50 cm, należy unikać długotrwałej pracy wymagającej precyzyjności oka, należy stosować przerwy w pracy, a w przypadku odczucia zmęczenia spoglądać w dal.

Krótkowzroczność, Oko krótkowzroczne


wizyta u lekarza

Do specjalisty powinniśmy się udać natychmiast gdy zauważymy, że nasz komfort widzenia się psuje. Objawami są też mrużenie oczu przy spoglądaniu na przedmioty oddalone. W przypadku dzieci warto zwrócić się z prośbą do lekarza o wykonanie badań: biomikroskopia siatkówki i biomikroskopia naczyniówki oka.

Krótkowzroczność, Oko krótkowzroczne


jak można sobie pomóc

Krótkowzroczność nie przekraczająca - 0,75 dioptrii nie jest uciążliwa. Dzięki stosowaniu odpowiednich ćwiczeń oka można jest możliwość nauczenia się poprawy jakości widzenia. W czasie jazdy samochodem jednak zaleca się używanie okularów lub soczewek. Także odprężenie fizyczne i psychiczne pozwala ?odpocząć? oku dzięki czemu ostrość widzenia także się poprawia.

Krótkowzroczność, Oko krótkowzroczne


jak się leczy

Krótkowzroczność leczy się poprzez stosowanie okularów korekcyjnych ze szkłami wklęsłymi. Stosuje się także szkła kontaktowe. W niektórych przypadkach, w zależności co jest przyczyną krótkowzroczności, można stosować zabiegi chirurgiczne: promieniste nacięcie rogówki, laserowe usunięcie warwy rogówki lub tzw. żywe soczewki kontaktowe (polega na naszyciu na rogówkę odpowiednio przygotowanej rogówki od dawcy).


Zobacz także:

zapraszamy na forum