Jaskra
opis, objawy
Jaskrę powoduje wzrost ciśnienia krwi wewnątrzgałkowe. Ciśnienie to jest niezależne od ciśnienia krwi w całym organizmie. W normalnych warunkach ciśnienie krwi wewnątrzgałkowe nie przekracza 20 mm HG (milimetrów słupka rtęci), natomiast przy ostrym ataku jaskry ciśnienie to podniesione jest do wartości nawet powyżej 60 mm Hg. Powoduje to uszkodzenie nerwu wzrokowego oraz komórek zwojowych siatkówki. Występuje wiele rodzajów jaskry. Jaskra jest najczęstszą przyczyną ślepoty.
Jaskra
przyczyny zachorowania
Przyczyny jaskry są dobrze znane i w zależności od jej rodzaju powstaje ona z różnych przyczyn. Najczęściej występującą przyczyną jest utrudniony odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej. Występuje także w przypadku zatoru żyły siatkówki, na skutek urazów mechanicznych oka oraz jest wynikiem długotrwałego stosowania leków na bazie glikokortykoidów. Sama budowa oka też może być przyczyną jaskry. Przykładem może tu być zbyt ciasny kąt komory. Także nadmierny wysiłek fizyczny, nadmierne ilości wypijanego alkoholu, nikotynizm, nadużywanie kofeiny a także nadużywanie leków przeciwdepresyjnych.
Jaskra
ryzyko zachorowania
Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Są też dostępne opracowania w których twierdzi się, że choroba może być dziedziczna.
Jaskra
następstwa i powikłania
Jaskra prowadzi do całkowitej ślepoty poprzez trwałe uszkodzenie nerwu wzrokowego
Jaskra
jak zapobiegać
Zapobieganie jaskrze polega na regularnych badaniach wzroku po czterdziestym roku życia. Należy wykonać badanie dna oka, tonometrię aplanacyjną i określić pole widzenia.
Jaskra
wizyta u lekarza
Jakra, z powodu możliwości całkowitej utraty wzroku, jest chorobą którą należy natychmiast leczyć. Jeśli widzisz mgłę, rozświetlone obrazy posiadają kolorową otoczkę (pierścienie), odczuwasz bóle głowy, nudności, masz zaczerwienione oko ? natychmiast udaj się do lekarza. Niekiedy objawy te ustępują jednak za każdym razem kiedy się pojawiają postępuje uszkodzenie nerwu wzrokowego.
Jaskra
jak można sobie pomóc
Chorując na jaskrę musimy unikać picia dużej ilości płynów, powinniśmy zaprzestać palenia tytoniu, unikać stresów. W czasie ostrego ataku jaskry doprowadzić należy do spadku ciśnienia np. poprzez wypicie dużego łyku wódki lub koniaku.
Jaskra
jak się leczy
W zależności od rodzaju, jaskrę leczy się różnie. Jaskra przewlekła leczona jest w pierwszej fazie farmakologicznie poprzez obniżenie ciśnienia krwi w oku oraz zawężenia źrenicy. Niestety leki te mają skutki uboczne i nie można stosować ich zbyt długo. Jaskra leczona jest także operacyjne. Najlepsze efekty aktualnie uzyskuje się poprzez zabiegi laserowe (trabekuloplastyka laserowa). Zabieg polega na laserowym rażeniu tkanki łącznej znajdującej się przy ciałku rzęskowym. Przy aktualnej technologii zabieg ten można stosować dwukrotnie. Ostatecznością jest zastosowanie implantu, który odprowadza nadmiar cieczy z oka powodując tym samym zmniejszenie ciśnienia w oku. Ostry napad jaskry leczy się poprzez farmakologiczne obniżając ciśnienie i uspakajając pacjenta. W dalszej części leczenia konieczny jest zabieg chirurgiczny z wykorzystaniem lasera. Stosuje się także leczenie operacyjne polegające na wycięciu części tęczówki (Irydektomia).