Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Grypa


opis, objawy

Grypa i przeziębienie to wirusowe zapalenie dróg oddechowych. Jedyna różnica jaka występuje w przypadku grypy i przeziębienia to wirusy je wywołujące. Najczęściej objawiają się katarem (często jest to jedyny objaw przeziębienia), gorączką, bólem gardła, lekkim kaszlem, bólem kończyn i odczuciem rozbicia.

Grypa


przyczyny zachorowania

Wbrew powszechnej opinii przeziębiamy się (chorujemy na grypę) nie przez wychłodzenie organizmu a jest to skutek wirusów. Grypa i jej wirusy z duża łatwością przenoszą się drogą kropelkową poprzez kaszel i kichanie. Rozprzestrzenianie się drogą kropelkową pozwala grypie na szybkie przenoszenie się z jednaj osoby na drugą. Grypa atakuje w pierwszej kolejności nos i gardła a w zasadzie ich błonę śluzową doprowadzając do jej obrzęku. Kolejnym celem grypy są oskrzela i zatoki przynosowe.

Grypa


ryzyko zachorowania

Grypa (przeziębienia) częściej atakuje dzieci ze względu na ich zmniejszoną odporność na poszczególne wirusy grypy. Częściej występuje też w okresie zimy. Spowodowane jest to tym, że w zimowym okresie ludzie przebywają w większych skupiskach i w pomieszczeniach nie wietrzonych co sprzyja rozprzestrzenianiu się grypy.

Grypa


następstwa i powikłania

Grypa zazwyczaj mija po około trzech do pięciu dni. Jest dolegliwością dokuczliwą jednak dla normalnie funkcjonującego organizmu nie jest niebezpieczna. Istnieją jednak wirusy grypy, które wykorzystując osłabiony organizm atakują także inne narządy (płuca, mózg lub serce). W takich przypadkach grypa bywa groźna.

Grypa


jak zapobiegać

Ponieważ grypa rozprzestrzenia się droga kropelkową zakażenia jest niezwykle trudno uniknąć. W czasie przeziębienia należy pozostać w domu chroniąc tym samym inne osoby od zakażenia. Szczepienia chronią przed zakażeniem grypą którą wywołują określone wirusy. Jest tak wiele odmian wirusów powodujących grypę i ich odmian, że nie ma szczepionki, która uchroniłaby nas całkowicie przed grypą.

Grypa


wizyta u lekarza

Do lekarza powinniśmy się udać gdy przeziębienie lub grypa trwa dłużej niż 3 do 5 dni. Zdecydowanie powinniśmy się udać do lekarza gdy objawy zaczynają się rozprzestrzeniać poza nos i gardło. Zdecydowanym sygnałem do udania się do lekarza jest temperatura przekraczająca 39 stopni Celsjusza, silne bóle gardła lub innych części ciała (uszy, głowa) lub silne duszności i kaszel.

Grypa


jak można sobie pomóc

Powinniśmy zdecydowanie pozostać w domu i odpoczywać. Przeziębienie i grypa nie są trudne do zwalczenia przez organizm jednak ten potrzebuje odpoczynku. Należy pozostać w ciepłym ale nie zbyt dogrzanym miejscu. Warto także zadbać aby powietrze w pomieszczeniu było odpowiednio wilgotne. Ponieważ w czasie trwania grypy lub przeziębienia organizm podnosi temperaturę wzrasta zapotrzebowanie na płyny, które należy spożywać w zwiększonej ilości (herbata, woda mineralna). Warto także zastosować środki napotne, także ziołowe (sok z malin, napar z lipy). Ból gardła może złagodzić miód z masłem.

Grypa


jak się leczy

Często nadużywa się leków w przypadku przeziębienia. W zupełności powinien wystarczyć odpoczynek i leki łagodzące objawy kataru i zapalenia gardła.


Zobacz także:

zapraszamy na forum