Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 26 sierpień 2009 źródło: Serwisy medyczne

Pleśniawka pochwowa


opis, objawy

U kobiet pleśniawka charakteryzuje się przede wszystkim pojawieniem się bardzo gęstej wydzieliny pochwowej, grudkowatej, często o zapachu drożdży. Wargi sromowe stają się obrzmiałe, kobieta odczuwa ból zarówno przy oddawaniu moczu, jak też podczas stosunku. Dodatkowo pojawia się podrażnienie w okolicach pochwy i warg sromowych, a nawet odbytu, objawiające się swędzeniem, pieczeniem, itp.

U mężczyzn również pojawia się gęsta wydzielina - z cewki moczowej oraz pod napletkiem. Pojawiają się czerwone plamy pod napletkiem, pojawiają się problemy z jego odsunięciem. Mężczyzna może też odczuwać podrażnienie tych okolic.
 


Pleśniawka pochwowa


przyczyny zachorowania

Pleśniawkę wywołują niegroźne drożdżaki, które żyją w ludzkim organizmie (w jamie ustnej, jelitach, a także po prostu na skórze. Zazwyczaj nie powodują one żadnych dolegliwości, jednak czasem rozwijają się nadmiernie - wtedy dochodzi do infekcji.


Pleśniawka pochwowa


jak zapobiegać

Drożdżaki to grzyby, zatem aby się rozwinąć, potrzebują ciepła i wilgoci. Dlatego przede wszystkim zaleca się nosić głównie bawełnianą bieliznę, unikać bardzo obcisłych spodni (zwłaszcza jeansów oraz legginsów z lycry). Powinno się też z umiarem korzystać z perfumowanych mydeł, płynów i dezodorantów do higieny intymnej.


Pleśniawka pochwowa


wizyta u lekarza

Jest konieczna, jeśli tylko podejrzewamy u siebie wystąpienie pleśniawki. Jeżeli lekarz potwierdzi nasze przypuszczenia, zaleci bardzo proste leczenie - poprzez aplikowanie maści na chore miejsca (to dla mężczyzn) lub maści czy też tabletek dopochwowych (dla kobiet).


Pleśniawka pochwowa


jak można sobie pomóc

Przede wszystkim, należy udać się do lekarza. Samodzielnie możemy jedynie starać się zmniejszyć podrażnienie, głównie poprzez rezygnację z wszelakich mydeł i żelów do kąpieli, a także częste przemywanie narządów płciowych wodą.

Należy pamiętać, by oboje partnerzy podjęli leczenie - w innym przypadku będą się wzajemnie zarażać.



Zobacz także:

zapraszamy na forum