Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Zapalenie jajników i jajowodów


opis, objawy

Obustronne bóle w podbrzuszu, często asymetryczne, promieniujące w stronę pachwiny, w kierunku uda, kolana lub do okolicy lędźwiowej. Czasem pojawia się wysoka gorączka.


Zapalenie jajników i jajowodów


przyczyny zachorowania

Wstępujące zakażenie z pochwy lub jamy macicy (zob. Zapalenie pochwy). Często przyczyną są zakażenia dwoinką rzeżączki i chlamydiami.


Zapalenie jajników i jajowodów


ryzyko zachorowania

W przypadku infekcji bakteryjnej w okolicy narządów płciowych.


Zapalenie jajników i jajowodów


następstwa i powikłania

Zapalenie jajników może ograniczyć ruchomość strzępków lejka, co powoduje trudności w "wyłapniu" komórki jajowej. Zlepienie ścian jajowodów upośledza lub uniemożliwia transport komórki jajowej, co zwiększa ryzyko ciąży jajowodowej. Może rozwinąć się Zapalenie otrzewnej, ropień jajnika i jajowodu. Przewlekłe zapalenia jajnika może powodować powstanie torbieli. Późniejszym następstwem tych zmian może być niepłodność.


Zapalenie jajników i jajowodów


jak zapobiegać

Jedynym środkiem zapobiegawczym jest odpowiednie leczenie zakażeń pochwy.


Zapalenie jajników i jajowodów


wizyta u lekarza

W razie zmiany charakteru wydzieliny z pochwy lub zwiększenia jej ilości. Natychmiast, gdy tylko pojawią się niewyjaśnione bóle w podbrzuszu, szczególnie wtedy, kiedy towarzyszy im Gorączka.


Zapalenie jajników i jajowodów


jak można sobie pomóc

Niestety, samemu nie można sobie pomóc.


Zapalenie jajników i jajowodów


jak się leczy

W leczeniu stosuje się antybiotyki. Jeżeli nie masz gorączki, możesz leczyć się w domu, ale wtedy musisz unikać zimna i wysiłku. W przypadku wystąpienia gorączki leczenie winno być prowadzone w szpitalu. Leczenie trwa zazwyczaj od siedmiu do dziesięciu dni. Istotnym dla poprawy zdrowia jest w tym wypadku odpoczynek w łóżku oraz utrzymywanie ciepła. Pomocne może okazać się zastosowanieokładów borowinowych, nagrzewanie odpowiednich opkolic ciała kocem lub poduszką elektryczą. W ostrym okresie zapalenia winno stosować się zimne okłady.



Zobacz także:

zapraszamy na forum